| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti cateva cuvinte despre legatura covalenta nepolara? Multumesc

3 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

De vreme ce fiecare atom pune in comun acelasi numar de electroni, niciunul nu tinde sa atraga mai puternic atomii pusi in comun. De aceea se numeste nepolara.
In schimb, in molecula polara, unul dintre atomi atrage mai puternic electronii pusi in comun.
Asta este totul, alaturi de ce a spus tiberiu.

| SnowKat a răspuns:

Legătura covalentă nepolară

Această legătură se formează între atomii de acelaşi fel sau între atomi cu electronegativităţi foarte apropiate. Fiecare atom pune în comun câte un electron. Perechea de electroni e împărţită în mod egal de cei doi atomi.

| tiberiu009 a răspuns:

Legatura covalenta se formeaza intre atomi ai nemetalelor, iar leg. covalenta nepolara se formeaza intre atomi identici de nemetale.Aceasta legature se formeaza prin punerea in comun de electroni.