| luciboss a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie 2 informatii interesante despre Turcia

3 răspunsuri:
| TotEuBaiiIsBack a răspuns:

1.Este pintre putinele tari situate pe 2 continente [Asia si Europa]
2.Religia majoritara este singura tara in care religia majoritara depaseste 90%

Tema la geografie, ha?

| anyshor a răspuns:

1. Cel mai inalt munte din Turcia este ARARAT - 5, 165 m. Este cunoscut sub numele de MASIS, devenit şi simbolul naţional al Armeniei;
2. Turcia este renumita pentru plajele cu nisip si apa marii de culoare turcoaz, pentru comorile sale unice din antichitate, pentru bogatiile naturale, pentru ospitalitatea pe care locuitorii sai o arata fata de turisti, dar si pentru bucataria sa, care detine unul dintre locurile fruntase in lume.