| RockIsLife a întrebat:

Puteti va rog, sa-mi spuneti si mie niste expresii frumoase despre carte?:* (dau funda:*)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bibliotecă: grădină de cărţi.
Amintirile sunt asemenea cărţilor din biblioteca ta. Cauţi câte una când nu mai ai nimic nou de citit.
Prima carte care ar trebui interzisă este catalogul cărţilor interzise.
Cărţile sunt cărăuşii civiizaţiei. Fără cărţi, istoria e mută, literatura nu are glas, ştiinţa paralizată, iar gândirea şi meditaţia suspendate.
Cartea instituţionalizează centrul lumii: biblioteca.
Cărţile sunt albinele care duc polenul însufleţitor de la o minte la alta.
Cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu.
Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri.
O carte este o prelungire a vieţii autorului, sau doar o consemnare a morţii lui.
Cărţile sunt moştenirile pe care marile spirite le lasă omenirii, care sunt date din generaţie în generaţie ca daruri pentru posteritatea celor care nu s-au născut încă.
O carte este singurul loc în care poţi examina un gând plăpând fără să îl distrugi, sau poţi explora o idee controversată fără să îţi fie teamă că îţi va exploda în faţă - unul din cele câteva refugii unde mintea unui om poate avea parte atât de provocare, cât şi de intimitate.
Cărţile sunt prietenii cei mai liniştiţi şi constanţi, consilierii cei mai accesibili şi înţelepţi şi profesorii cu cea mai multă răbdare.
Carte. Veşnicie în sicriu de hârtie.
O carte este o grădină, o livadă, o magazie, o reuniune, un însoţitor la drum, un sfătuitor, o multitudine de sfătuitori.
O carte este o versiune a lumii.
Cărţile sunt cloroformul binecuvântat al minţii.
O carte nu este la urma urmei decât un extras din monologul autorului.
O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar.
Cărţile sunt mici şi nostime fragmente portabile de gândire.
O carte este un monument public; şi orice monument trebuie să fie mare şi solid.
Cartea este cea mai complicată şi cea mai măreaţă minune dintre minunile create de omenire în calea ei spre fericire.
Cărţile sunt un refugiu, un fel de refugiu monahal, faţă de vulgarităţile lumii reale.
Cartea este o oglindă: dacă se priveşte în ea un măgar, n-are cum să vadă imaginea unui apostol.
Cartea este o rană deschisă, o rană c-un număr infinit de pagini: fiecare cititor propunând un alt leac.
Mai gasesti aici: http://www.citatecelebre.eu/ro/citate/teme/carti
http://citate.bizi.ro/citate-celebre-carte/

8 răspunsuri:
| nellyneliana a răspuns:

Cărţile sunt albinele care duc polenul însufleţitor de la o minte la alta.
Cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu.
O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar.

| Micutza_5619 a răspuns:

Să vorbeşti despre carte ca despre o fiinţă vie! Altfel, cum ai putea iubi-o?
Înţeleptul cu carte e citit, cel fără carte e citat.
Despre Dumnezeu şi despre puterea întunericului nu ştia mai nimic, ca un şcolar cinstit care nu are curiozitatea în clasa a patra să citească o carte de clasa a cincea.
O carte este o prelungire a vieţii autorului, sau doar o consemnare a morţii lui
Carte. Veşnicie în sicriu de hârtie.
O carte este o versiune a lumii.
Când o carte şi un cap se ciocnesc şi se aude un sunet dogit, acesta e întotdeauna din carte?
O carte bună îţi lungeşte viaţa, iar o carte proastă te face să te gândeşti la acest lucru.

Carte, eu te am în plan,
De mai bine de un an.
Astăzi mă întreb, fireşte:
Te scriu. – Cine te citeşte?
O carte nu este la urma urmei decât un extras din monologul autorului.
Fiecare îşi ţinea trecutul închis în el, ca o carte ştiută pe dinafară, carte căreia prietenii nu-i citeau decât titlul.
Care-i adevărul şi cum e întocmită viaţa, astea-s lucruri despre care fiecare trebuie să-şi facă singur o părere şi pe care nu o poate învăta dintr-o carte.
O carte este o grădină, o livadă, o magazie, o reuniune, un însoţitor la drum, un sfătuitor, o multitudine de sfătuitori.
O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar.
Au constatat confraţi destui
Că nimeni nu-l întrece
S-a dus cu nouă cărţi hai-hui
Şi s-a întors cu... zece!
Cel care-a lansat întâi
Vorba asta în popor,
Dacă vrei mata să ştii,
A fost mare... cartofor
O carte este un monument public; şi orice monument trebuie să fie mare şi solid.

sper sa-ti fie de foloshappyfundahappy?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da vere frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la biblioteca si cauta o carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe net se gasesc atatea metafore si citate. Ti-e lene sa cauti sau ce? Trebuie sa caute altii pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cărţile mele sunt ca apa. Cărţile marilor genii sunt ca vinul. Din fericire, toată lumea bea apă

Nu se pot pierde cărţile împrumutate, excepţie fac doar acele cărţi la care ţinem foarte mult.(murphologie)
Viaţa este o bibliotecă aparţinând unui autor. Are câteva cărţi scrise de el însuşi, dar cele mai multe dintre ele sunt scrise pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa iti spun ca nu trebuie sa iti dea alt cineva expresii trebuie doar sa iti imaginezi si totul va porni din suflet

| aly22 a răspuns:

Nu stiu.dar daca cauti fff pe net o sa gasesti cu siguranta!