| TearsOfBlood a întrebat:

Cum sa fac sa fiu cel mai tare din clasa?
Adica toata lumea sa ma placa, toate fetele sa vrea sa fie cu mine si nimeni sa nu se mai ia de mine.
Toata lumea se ia de mine pentru ca ei nu au asa multe posibilitati materiale ca mine, nu iau note asa bune ca mine(o data un coleg a vrut sa ma mituiasca sa ii dau un proiect de nota zece la biologie), si nu arata nici asa bine ca mine.
Si totusi nimeni nu ma place de acolo si nu vrea sa fie prieten/prietena cu mine(doar putini).
Mai am de zis ca am vreo 3, 4 preteni(gasca mea):toti avem posibilitati.
Toti sunt gelosi pe mine si nu vreau sa fiu prieten cu ei dar vreau sa fiu mai interesant ca sa ma placa orice fata ma vede.
Nu vreau sa merg la scoala ca un papitoi imbracat, de ex:blugi verzi mulati, o pana in fund, un tricou roz de cocalar si un lant de aur urias la gat(vreau sa merg normal).
Cel mai bun raspuns ia funda!
Si mai vreau sa se stie de mine ca sunt amicul tuturor si oricine poate fi prieten cu mine(nu chiar oricine) si nu vreau sa ajung la batai.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. am văzut în mesajul tău un răspuns sincer, un strigăt de ajutor pentru o problemă foarte gravă care se întâmplă în şcolile din România şi din lume, anume violenţa şi bullyingul (batjocura colectivă însoţită de indiferenţă şi îngâmfare). Tu esti un băiat cu un suflet mare care trebuie să cauţi NU să îi impresionezi pe ceilalţi (celălalte fete) ci să te bucuri în primul rând de faptul că trăieşti, că eşti sănătos, că poţi învăţa uşor. Stiu că nu iti este usor, dar trebuie să încerci pe cât poti de mult să nu te mai gândeşti la ei, să îi ignori, iar atunci când se îndreaptă spre tine să te gândeşti la cât de mult a suferit Dumnezeu pe cruce în locul nostru. Nu esti băiat rau deloc, dar trebuie să te gândeşti că şi ei sunt doar nişte copii ai căror părinţi nu le-au oferit o educaţie foarte aleasă. De aceea nu trebuie să ii tratezi pe ceilalti ca fiind nişte mizerabili pentru că probabil şi ei ar putea fi oameni buni sau de calitate, dar care fie au parte de certuri în familile lor si vor să riposteze în colegii care "îi enervează" la fel cum văd în familile lor sau fie şi din alte cauze. Daca altii nu pot fi buni încearcă să te rogi la Dumenzeu pentru ei să li se deschidă ochii să vadă în ce situaţie groaznică sunt. Dar să nu te gândeşti tot timpul la cât de răi sunt ei şi cât de mult rău îţi fac, pentru că astfel ei au putere asupra ta şi îţi vor face din ce în ce mai mult rău. (adică îi atragi cumva cu puterea gândului). Ai nevoie de iubire, dar nu incerca să o găseşti la o fată draguţă pentru că şi fetele sunt tot oameni cărora le place mai mult ca să primească iubire decât să ofere. Dacă toţi băieţi (şmecherii) au prietene nu înseamnă că trebuie să ai şi tu... deşi te înţeleg că îţi doreşti măcar o prietenă sau iubită (e normal într-un fel să ai). Dar decât să ai o prietenă frumoasă si falsă (care te înşeală pe la spate) mai bine este să nu ai. Nu uita că există Cineva care ne-a creat şi care ne iubeşte. (Apropo cercetările recente au demonstrat că teoria evoluţiei este un mare fals). În concluzie iubeşte-ţi colegii (deşi e foarte greu), rogăte pentru ei şi nu uita că Dumnezeu chiar există şi ne poate ajuta dacă îi mărturisim lui sincer problemele noastre. Dar nu neapărat la biserică la preotul local ci mai degrabă în inima ta, în sufletul tău. Cu drag, de la un medicinist

50 răspunsuri:
| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel, si multumesc frumos de complimente...sa fiu sincer un om cu bunatatea ta nu am intalnit in toata viata mea, chiar daca nu te cunosc, doar dupa ce scrii imi dau seama de bunatatea ta, Doamne ce nas da sa fie 100 in lume ca tine, ba nu macar 10...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Mersi inca odata de mesaj big grin ma bucur ca te-am gasit pe TPU.
Eu cred ca si tu esti o persoana deosebita si de aceea consider ca meriti sa ai parte numai de oameni deosebiti. Cauta Adevarul si vei gasi odata cu el si oamenii pe care ii cauti. happy

| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca voi mai gasi un om ca tine vreodata...

| DanieluS1 a răspuns:

Prietene hai sa iti spuna unul care acu 5 ani pe la 13 ani se intreba acelasi lucru, nu am citit toate comentariile ca sunt multe, dar daca esti copil de bani gata dar fara fite, esti aur intr-o scoala, asculta-ma pe mine daca vrei sa fii respectat trebuie sa te respecti, trebuie sa iti faci un nume sa ai prieteni mai mari prieteni selecti cu masina sa incerci sa fii mai independent sa pari genul de baiat descurcaret, dar sa nu fii cu nasul pe sus, degeaba fetelor frumoase din liceu le plac viata daca intelegi, dar nu cu oricine, in primul rand trebuie sa ai un nume ti-am zis, daca nu ai niste banii in spate trebuie sa te faci remarcat prin altceva, vreun sport ceva. Nu stiu ce sa mai zic ca nu mai imi gasesc cuvintele dar sper ca ai inteles, si nu vreau sa fiu inteles gresit, nimanui nu ii plac snobii.

| AngelDrugged a răspuns:

Cel mai bun raspuns dexter112 un om corect ar fi tare sa fie Romania umpluta q oameni ca el nu cu prosti...

| Anonim444 a răspuns:

Imi pare foarte rau da eu am aceeasi problema OMG!

| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Da-mi id-ul tau ca sa putem vb ca ai spus ca poti fi prieten cu aproape oricine si sa stii ca nu sunt o fitoasa sunt o fata normala.

| Peţanca_Valentin_1976 a răspuns:

Ce jocuri sa joc
dexter tu nu joci metin

| Peţanca_Valentin_1976 a răspuns:

Cum fac praf de petarde

| Peţanca_Valentin_1976 a răspuns:

Cum fac o maketa

| Silver000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am problema asta, si iti multumesc ca m-ai ajutat si pe mine!

| TearsOfBlood explică (pentru Peţanca_Valentin_1976):

Are cumva legatura intrebarea ta cu ce intrebare am pus eu?
Daca vrei raspunsuri fa tu intrebare pentru ca nimeni nu se mai uita la intrebari vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer?
Esti prea modest...

| Dina_Andrei_1988 a răspuns:

Daca fac ce a zis asta imi iau la injuraturi de la un retardat din clasa...

| mihaibaietas a răspuns:

Hai sa-ti dau eu o sugestie. Si eu inainte eram aproape ca si tine. Si hai sa-ti spun ceva. Colegii aceia din clasa de la tine simt foarte bine frica, si la mine era la fel si pana nu faci tu primul pas nu o sa reusesti nimic. Si iti zic sa recurgi la violenta. Ca altfel o sa te duci la vale si daca nu esti tare asta patesti si iti zic inca o data. Foloseste violenta! Dar nu tare, cum sa-ti zic. Hai sa-ti dau un exemplu. Era o data un baiat si se dadea smecher si tot asa. Si l-am lovit tare si l-am batut. Si de atunci nu mai comenteaza si ma respecta si ii este frica de mine. Ia aminte de la mine. Nu o sa ai de pierdut big grin

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu a răspuns:

Te inteleg. Nici eu nu am prieteni in clasa mea, ba chiar am o singura prietena in clasa. Cred ca nu ai prieteni in clasa aia pentru ca asa sunt colegi tai, rai. Nu e vina ta deloc. Asa i-au educat parintii lor. Asta e... :'( sad

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu a răspuns (pentru Seitan_Caius_1994):

Nu te mai da si tu mare tongue

| Fartais_Cristina_1998 a răspuns:

Ai incercat sa le vorbesti, sa vezi ce fel de oameni sunt? Incearca sa faci cat mai multe glume, ei se vor atasa de tine si eu eram in situatia ta. Am inceput sa fac glume si sa stau pe langa ei si sa le spun ca sau imbracat frumos... si tot felul de lucruri si sa stii ca nu sunt neaparat cocalari daca au pantaloni mov si tricou rosu... asa sei mbraca ei si trebuie sai accepti asa cum sunt nu sa faci glume pe seama lor
Scz sper ca ti-am fost de ajutor...

| TheKing98 a răspuns (pentru Biib133):

laughing e foarte frumos

| costy20br a răspuns:

Vrei sa fii cel mai tare boss? aruncate iarna in dunare si stai vreo 15 min iesi afara si mai stai vreo 15 asa gol si esti cel mai tare smecher.