| TearsOfBlood a întrebat:

Cum sa fac sa fiu cel mai tare din clasa?
Adica toata lumea sa ma placa, toate fetele sa vrea sa fie cu mine si nimeni sa nu se mai ia de mine.
Toata lumea se ia de mine pentru ca ei nu au asa multe posibilitati materiale ca mine, nu iau note asa bune ca mine(o data un coleg a vrut sa ma mituiasca sa ii dau un proiect de nota zece la biologie), si nu arata nici asa bine ca mine.
Si totusi nimeni nu ma place de acolo si nu vrea sa fie prieten/prietena cu mine(doar putini).
Mai am de zis ca am vreo 3, 4 preteni(gasca mea):toti avem posibilitati.
Toti sunt gelosi pe mine si nu vreau sa fiu prieten cu ei dar vreau sa fiu mai interesant ca sa ma placa orice fata ma vede.
Nu vreau sa merg la scoala ca un papitoi imbracat, de ex:blugi verzi mulati, o pana in fund, un tricou roz de cocalar si un lant de aur urias la gat(vreau sa merg normal).
Cel mai bun raspuns ia funda!
Si mai vreau sa se stie de mine ca sunt amicul tuturor si oricine poate fi prieten cu mine(nu chiar oricine) si nu vreau sa ajung la batai.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. am văzut în mesajul tău un răspuns sincer, un strigăt de ajutor pentru o problemă foarte gravă care se întâmplă în şcolile din România şi din lume, anume violenţa şi bullyingul (batjocura colectivă însoţită de indiferenţă şi îngâmfare). Tu esti un băiat cu un suflet mare care trebuie să cauţi NU să îi impresionezi pe ceilalţi (celălalte fete) ci să te bucuri în primul rând de faptul că trăieşti, că eşti sănătos, că poţi învăţa uşor. Stiu că nu iti este usor, dar trebuie să încerci pe cât poti de mult să nu te mai gândeşti la ei, să îi ignori, iar atunci când se îndreaptă spre tine să te gândeşti la cât de mult a suferit Dumnezeu pe cruce în locul nostru. Nu esti băiat rau deloc, dar trebuie să te gândeşti că şi ei sunt doar nişte copii ai căror părinţi nu le-au oferit o educaţie foarte aleasă. De aceea nu trebuie să ii tratezi pe ceilalti ca fiind nişte mizerabili pentru că probabil şi ei ar putea fi oameni buni sau de calitate, dar care fie au parte de certuri în familile lor si vor să riposteze în colegii care "îi enervează" la fel cum văd în familile lor sau fie şi din alte cauze. Daca altii nu pot fi buni încearcă să te rogi la Dumenzeu pentru ei să li se deschidă ochii să vadă în ce situaţie groaznică sunt. Dar să nu te gândeşti tot timpul la cât de răi sunt ei şi cât de mult rău îţi fac, pentru că astfel ei au putere asupra ta şi îţi vor face din ce în ce mai mult rău. (adică îi atragi cumva cu puterea gândului). Ai nevoie de iubire, dar nu incerca să o găseşti la o fată draguţă pentru că şi fetele sunt tot oameni cărora le place mai mult ca să primească iubire decât să ofere. Dacă toţi băieţi (şmecherii) au prietene nu înseamnă că trebuie să ai şi tu... deşi te înţeleg că îţi doreşti măcar o prietenă sau iubită (e normal într-un fel să ai). Dar decât să ai o prietenă frumoasă si falsă (care te înşeală pe la spate) mai bine este să nu ai. Nu uita că există Cineva care ne-a creat şi care ne iubeşte. (Apropo cercetările recente au demonstrat că teoria evoluţiei este un mare fals). În concluzie iubeşte-ţi colegii (deşi e foarte greu), rogăte pentru ei şi nu uita că Dumnezeu chiar există şi ne poate ajuta dacă îi mărturisim lui sincer problemele noastre. Dar nu neapărat la biserică la preotul local ci mai degrabă în inima ta, în sufletul tău. Cu drag, de la un medicinist

50 răspunsuri:
| Seitan_Caius_1994 a răspuns:

Alexa e cea mai tare din clasa nu cred ca am multa sanse

| Fartais_Cristina_1998 a răspuns:

Ai incercat sa le vorbesti, sa vezi ce fel de oameni sunt? Incearca sa faci cat mai multe glume, ei se vor atasa de tine si eu eram in situatia ta. Am inceput sa fac glume si sa stau pe langa ei si sa le spun ca sau imbracat frumos... si tot felul de lucruri si sa stii ca nu sunt neaparat cocalari daca au pantaloni mov si tricou rosu... asa sei mbraca ei si trebuie sai accepti asa cum sunt nu sa faci glume pe seama lor
Scz sper ca ti-am fost de ajutor...

| Viorel_Tiberiu_1995 a răspuns:

Frate aici nu e de dumnezeu sau de alt ceva ci sa te faci respectat si sa nu te calcce alti pe bec pentru ca exista si bulangi destui in care nu poti sai iei cu dumnezeu te si injura te si bate care e cu gura cea mai mare din clasa si cel mnai tare si comenteaza la tine dai una in gura si nu mai comenteaza nimeni la tine partea cu fetele conteaza ce fete ai in clasa daca ai nistepiti cu aere desigur vor bani maisina si altele te sug ca niste lipitori

| Dina_Andrei_1988 a răspuns:

Daca fac ce a zis asta imi iau la injuraturi de la un retardat din clasa...