| Deeiutss a întrebat:

Sall TPU:*. Va rog ajutati-ma si pe mine cu ceva din fizica.Cum aflu constanta elastica(K), stiind doar alungirea resortului? Si cum aflu acceleratia gravitationala stiind doar masa? Va rog din suflet ca iau notacrying

Răspuns Câştigător
| Xab a răspuns:

Acceleratia gravitationala este constanta de 9, 8 N, dar in probleme se foloseste 10 pentru a fi mai usor la calcule.

La prima intrebare:faci bilnatul fortelor pe axa oy si probabil iti va da ceva gen F=G => kx=mg=> ca=mg/x

1 răspuns:
| educatie2021 a răspuns:

Esti intr-a 6-a nu? pai nu-ti-a dat in caiet...mai deschidel si tu