| Ionică a întrebat:

Am gasit pe internet multe carti despre maniere care trebuie comandate, dar scrise de diferiti autori: "Ghidul manierelor moderne" scrisa de Thomas Blaikie, "Codul bunelor maniere" scrisa de Nadine de Rothschild, "Ghidul bunelor maniere" scrisa Sylvie Anne-Chatelet; "Bunele maniere" scrisa de Asfa-Wossen Asserate; "Codul bunelor maniere astazi" scrisa de Aurelia Marinescu; "Codul manierelor elegante" scrisa de Armes Nicolae; "Bunelor maniere in Europa" scrisa de Grazia Valci; "Ghidul manierelor elegante pentru secolul al XXI-lea" de Ciuche Liliana. Daca ati citit, imi puteti sa-mi spuneti ce parere aveti in general si in relatie de cuplu a barbatului cu femeia? Ce carte imi recomandati? Am citit pe internet codul bunelor maniere la restaurant, dar am gasit niste reguli total diferite. Cum ar fi: barbatul trebuie sa dea comanda la chelner si femeia evita sa discuta cu chelnerul. Mai exista si alta varianta: in cazul in care chelnerul nu preia comanda pe rand, doamnele trebuie sa comande primele. Nu stiu ce mai cred. Pot sa iau de pe internet gratis aceste carti si sa citesc pe calculator, daca se poate?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| andreiuuutza a răspuns:

Cartile despre bunele maniere pe care le-ai enumerat tu my sus sunt in mare parte legate de un comportament normal, civilizat, in limita bunului simtz.Nu abordeaza un plan direct, o situatie concreta, sunt doar niste idei de baza pe care trebuie in mod normal sa le stii din educatia pe care ti-o ofera parintzii.De exemplu am citit "Codul bunelor maniere astazi", scrisa de Aurelia Marinescu, si in legatura cu comportamentul intr-un restaurant nu precizeaza decat tacamurile, pentru peste, carne, desert, care sunt si cum le folosim, diferite fructe cum le mancam in pubilc si alte lucruri asemanatoare.Insa in ceea ce priveste"Cine comanda primul intr-un restaurant", Aurelia Marinescu ofera intotdeauna prioritate femeilor in fata barbatilor, celor my in varsta in fata celor my tineri.Acum parerea mea personala:mie ca fata nu mi-ar placea ca iubitul meu sau...ma rog, barbatul cu care sunt la masa, sa comande si pentru mine, poate doar in cazul in care ma consulta inainte.Pastreaza bunul simtz si nu vei avea nevoie de codul bunelor maniere scrise de niste mosi sau babe intrigatzi de lipsa de respect a adolescentilor din ziua de astazi.Bafta!

2 răspunsuri:
| misiik a răspuns:

Un proverb:Cate bordeie, atatea obicei.Referitor la codul bunelor maniere, ramane la alegerea ta, in ce domeniu ai nevoie.Relatia dintre un barbat si o femeie, consider sa fie una normala, in sau la, limita bunului simt.Sanatate si toate cele bune.

| alinmondialu a răspuns:

Nu cred ca se poate. dar scrie pe google bune maniere si veri gasi ceva