| metalheart a întrebat:

am nevoie de ajutor urgent. am nevoie de izomerii hexenei care:1ce formeaza prin oxidare energica o singura cetona
2. ce formeaza prin oxidare energica un singur acid
3:ce formeaza prin oxid energica acetona si un acid
4: formeaza prin oxidare energica CO2 si H2O si acidul dimetilpropanoic cu formula CH3-C(CH3)2-COOH
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Legat de intrebarea pe care ai pus-o tu, as putea sa te ajut in felul urmator: ia reactiile de oxidare energica ale alchenelor(pentru fiecare caz general in parte) si vezi care caz se potriveste cu produsii tai de reactie. Bafta!