| SuperMary12345 a întrebat:

Am nevoie urgent de raspunsuri! Ce inseamna aspru tumult? Sinonime pentru aceasta expresie! Cine raspunde primul primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Xoniaa a răspuns:

Buna
TUMÚLT, tumulturi, s.n. 1. Zgomot mare, larmă, zarvă, vacarm. ** Învolburare, curs repede, tălăzuire a unor ape. 2. Fig. Agitație, tulburare, zbucium sufletesc.

ÁSPRU, -Ă, aspri, -e, adj. I. 1. Cu suprafața zgrunțuroasă care dă la pipăit o senzație specifică, neplăcută. ** (Despre fire de păr) tare și țepos. ** (Despre perii) Cu firele tari și țepoase. 2. (Despre apă) Care conține (din abundență) săruri calcaroase. 3. (Despre vin) Care are gust înțepător; acru. II. Fig. 1. (Adesea adverbial) Mare, intens, puternic, înverșunat. Vânt aspru. 2. Care provoacă suferințe, greu de îndurat. Aspră robie. 3. Lipsit de indulgență, sever, neînduplecat, necruțător. Purtarea aspră

Deci in concluzie ar veni zgomot mare
Pa pa! :*

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Unde ai găsit această expresie?
E cumva atipică vorbirii curente.
Pare mai degrabă o licenţă poetică.

| Aide a răspuns:

Un zgomot aspru, puternic