| AndreiYTC a întrebat:

Am o intrebare legata de liceu.

Am 37 de absente nemotivate, iar diriga m-a amenintat ca imi scade nota la purtare la 7. Intrebarea este: Cum se calculeaza media la purtare? Se aduna si cu medii de purtare de la celelalte materii sau se trece direct 7 in catalog, respectiv carnet.

*de tinut minte ca nu am abateri (raporturi, cereri de scaderea notei de la profesori, iar ca medii am avut la toate materiile 10 la purtare si nu am nici corigente sau sa se puna problema de asa ceva, in fiecare an am luat bursa, deci nu sunt vreun copil problema si ma si inteleg bine cu toti profesorii, cu exceptia dirigai).

Daca e sa ramana media asa, mai iau bursa sau fac poza la asta pe care o mai iau ca sa-mi aduc aminte?

Stiu ca este o regula, cel putin in regulamentul liceului meu, aparent pot sa difere (?), care spune ca in termen de 8 saptamani/pana la finalul liceului, in functie de situatie, se anuleaza punctele scazute, daca nu mai ai nicio abatere. Merge si in situatia asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca te-a amenintat dar este obligatoriu sa scada media semestriala la purtare, cu cate un punct la fiecare 10 absente nemotivate, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 27. (1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10  absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct."
Conform Ordinului MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"(6) În perioada de acordare a bursei, elevii pot pierde bursa dacă nota la purtare este mai mică de 10. "
Regula de care pomenesti se aplica doar pentru sanctiunile disciplinare, nu si pentru scaderea notei la purtare in caz de absente nemotivate, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 26. (1) După opt săptămâni sau la încheierea semestrului sau a anului  şcolar, consiliul se reîntruneşte. Dacă elevul căruia i s-a aplicat o sancţiune menţionată la art. 16 alin. (4) lit. a)-e) dă dovadă de un comportament fără abateri pe o perioadă de cel puţin 8 săptămâni de şcoală, până la încheierea semestrului sau a anului şcolar, prevederea privind scăderea notei la purtare, asociată sancţiunii, poate fi anulată.
  (2) Anularea, în condiţiile stabilite la alin. (1), a scăderii notei la purtare se aprobă de către entitatea care a aplicat sancţiunea."

| Iote a răspuns:

Nu ai abateri dar ai... absente! Oare cum au aparut? Nu cu abateri de genul chiulului?
Citind ce spune @Ioandelasal, iti sugerez sa mai faci 3 absente ca sa-ti scada nota la 6.
Nu, nu se face media cu notele altor obiecte. Se trece 7 a purtare.

| Andrewe a răspuns:

La 10 absente se scade un punct la purtare, stai calm la media 5 parca se exmatricula si poti sa iti iei adio de la bursa. poti scoate o adeverinta/adeverinte de la medicul de familie pe zilele in care ai chiulit doar ai fost bolnav atunci laughing si ramai cu 10 la purtare, atentie la medic se merge cu putina atentie o cafea/ciocolata ceva, spor la chiulit

| Hristos a răspuns:

De ce esti prost? Du-te si discuta cu directoarea, eu asa rezolv.