| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am o mica nelămurire, observ faptul ca media aritmetica ponderata a notelor obtinute este mai mare fata de media aritmetica.

După cate m-am interesat pe net despre media aritmetica ponderata, ar fi la fel ca cea aritmetica numai ca s-ar socoti în alt mod.
Deci știu sa fac media aritmetica ponderata pentru ca nu este greu.

Întrebarea mea este, la ce m-a ajuta media aritmetica ponderata dacă în principiu este la fel de socotit ca media aritmetica numai în intr-un alt mod (ca să zic)?
Si bun, dacă sa zicem media aritmetica ponderata este tot un fel de medie aritmetica dar care se socotește cumva altfel, dar în cazul asta de ce rezultatele atat de la media aritmetica cât și de la media aritmetica ponderata sunt diferite și nu sunt asemănătoare?
Ca deci sa înțeleg media ponderata este tot o medie aritmetica dar care se socotește altfel.

Este ca și când ai rezolva o problema la matematica în doua sau mai multe moduri diferite în care poate merg sa zic, 3 formule diferite dar care rezultatul este același.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gresesti foarte mult.
Media ponderata este mai mare decat media aritmetica doar in cazul in care nota mai mare are o pondere mai mare.
In cazul ca notele sunt egale media ponderata este egala cu media aritmetica iar daca nota cu pondere mai mare este mai mica decat cea cu pondere mai mica media ponderata este mai mica decat media aritmetica.
La fel este si in cazul mediei ponderate a doua sau mai multe medii, cum este cazul mediei de admitere in liceu, care este media ponderata a mediei la evaluare nationala si a mediei generale a anilor de gimnaziu (cl.V-VIII).

| elemonis a răspuns:

Buna.
Rezultatele la media aritmetica si rezultatele la media ponderata sunt diferite.
Media ponderata de exemplu la facultate se calculeaza in functie de creditele de la fiecare materie in parte.