| Radulescu_Cezar_2000 a întrebat:

Salut.Am și eu câteva întrebări legate de admiterea la Universitatea București secția matematica-informatica:
1.Ma pot descurca in facultate cu informatica din liceu?
Daca nu ce ar mai trebui sa aprofundeze(eu sunt clasa a11a acum)
2.Ce alta facultate de profil mi ati recomanda(oriunde in tara)
3.Cat de greu se intra
4.Fizica este cu adevărat o materie pe care se pune accentul?
Va mulțumesc mult.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Unii fac la liceu, la clase de matematica informatica, utilizare calculator la ora de informatica. Dupa aia se duc la facultatea de Informatica. Asa ca ce e legat de programare se ia de la zero. Parca ti-am zis sa intri pe site. Dai cautare dupa doi termeni: ''universitate'' si ''Bucuresti''. Primul rezultat trebuie sa fie pagina oficiala a Universitatii din Bucuresti. Sus ai mai multe optiuni, alegi ''facultati''. Selectezi facultatea de matematica, apoi programul de studii de licenta informatica. Cauti cu rabdare, si vei gasi si orare, de unde vei afla materii. Dupa care te intorci la pagina Universitatii, si selectezi ''admitere'', ca sa vezi conditiile de admitere.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1. Dacă ți-ar ajunge informatica din liceu, atunci de ce ar trebui să mai faci facultatea. Nu?

2. Nu e in măsură nimeni să-ți recomande o alta facultate. Tu știi ce-ți place și ce vrei

3. Depinde. Majoritatea cer un dosar de înscriere. Ia bacu cu tote mari

4. Da, la cele de profil. Inginerie etc...

| minrest a răspuns:

1. De fapt, de acolo se incepe informatica cu adevarat. 2. Cea mai buna e Automatica din Politehnica Bucuresti, dar e foarte grea. 3. Totul este relativ. Intra pe site-ul Universitatii, sa vezi macar conditiile de admitere. 4. Nu. Accentul se pune pe informatica.

| Radulescu_Cezar_2000 explică (pentru minrest):

Mai exact de la ce nivel incepe informatica.Si ce materii sunt?

| minrest a răspuns (pentru Radulescu_Cezar_2000):

Unii fac la liceu, la clase de matematica informatica, utilizare calculator la ora de informatica. Dupa aia se duc la facultatea de Informatica. Asa ca ce e legat de programare se ia de la zero. Parca ti-am zis sa intri pe site. Dai cautare dupa doi termeni: ''universitate'' si ''Bucuresti''. Primul rezultat trebuie sa fie pagina oficiala a Universitatii din Bucuresti. Sus ai mai multe optiuni, alegi ''facultati''. Selectezi facultatea de matematica, apoi programul de studii de licenta informatica. Cauti cu rabdare, si vei gasi si orare, de unde vei afla materii. Dupa care te intorci la pagina Universitatii, si selectezi ''admitere'', ca sa vezi conditiile de admitere.

| AC4S4 a răspuns:

1. Avand in vedere ca esti la specializarea matematica-informatica, te vei descurca. Depinde si de tine cat esti de serios in timpul facultatii. Daca erai la stiintele naturii ar fi trebuit sa inveti extra.
2. Facultatea de Matematica-Informatica Cluj-Napoca (UBB), Automatica si Calculatoare Cluj-Napoca (Politehnica), Facultatea de Informatica Iasi (A. I. Cuza), Automatica si Calculatoare Iasi (Politehnica), Facultatea de Matematica-Informatica Timisoara (Universitatea de Vest), Automatica si Calculatoare Timisoara (Politehnica), Facultatea de Matematica-Informatica Brasov (Universitatea Transilvania).
3. Este concurenta destul de mare la aceste facultati. Examenul se da din Matematica sau Informatica (la politehnica strict din Matematica). Ar trebui cam media de admitere 9 ca sa fii sigur ca intri, depinde si de facultate.
4. La Politehnica faci fizica, insa nu poti spune ca se pune accentul, nici nu faci foarte mult, nu te stresa. In rest, la nicio facultate de matematica-informatica nu faci fizica.