| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu câteva întrebări pentru cunoscători. Eu as dori sa dau la facultatea Lucian Blaga din Sibiu și din câte am citit in oferta lor de studii m-ar interesa specializarea studii de securitate însă n-am inteles foarte clar cu ce se ocupa aceasta specializare. Și as fi recunoscător dacă mi-ar explica cineva mai pe îndelete. Mai mult decât atât nu am vazut la ce se da examenul de admitere, mai peste tot scrie ca se intra pe baza de dosar și contează 100% media de la bacalaureat, nu vreau sa vorbesc aiurea, asta am inteles eu. Și as dori sa aflu mai multe informații in legătura cu admiterea. Dacă se dau ceva probe eliminatorii înainte, dacă am și proba scrisă sau e doar dosar și media de la bac. Va mulțumesc mult. O zi buna!

1 răspuns:
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
La studii de securitate admiterea se face pe baza de dosar și nu trebuie să dai niciun examen sau probe eliminatorii.
Aceasta specializare se axează mult pe chestii legate de serviciile secrete, inteligence, strategie, economie mondiala și puțină istorie.O să mai ai câteva cursuri in comun cu cei de la relații internaționale și științe politice.
După ce termini facultatea ai destule posibilități. Poti să dai și la SRI după ce o termini numai că pentru SRI trebuie sa mai faci un master.Sau poți lucra la diverse instituții ale statului.