| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare:
cum se formeaza viitorul in franceza? mersi mult!:*:*

Răspuns Câştigător
| CvonD a răspuns:

Pai sunt 2 tipuri de viitor:
-viitorul apropiat(le futur proche): prezentul verbului ALLER+infinitivul verbului de conjugat
-viitorul simplu(le futur simple) : pentru conjugarile 1, 2: infinitivul verbului de conjugat + terminatiile ai,as,a,ons, ez, ont; pentru conjugarea a3a: radicalul viitorului(specific pentru fiecare verb separat)+ terminatiile:ai,as,a,ons, ez, onthappy funda?big grinbatting eyelashes

2 răspunsuri:
| wild04 a răspuns:

De la infinitivul verbului de conjugat plus terminatiile: ais,as,a,ons, ez, ont

| Denis2597 a răspuns:

Se formeaza astfel:verbul la infinitiv +terminatiile :1sg-ai,2sg-as,3sg-a,1pl-ons,2pl-ez,3pl-ont.Funda?