| Kreesh a întrebat:

Salut.
As dori sa apelez la cei care sunt mai versati in ce tine de auto aparare si "batai de strada". Am fost si sunt un om pasnic care evita bataile intotdeauna. Totusi, cum stim cu totii, unii oameni pur si simplu creeaza scandal din orice si vor sa creeze altercatii si incaierari.
Intrebarile mele este(evitand fuga):
-Cand sa te bati
-Cum sa nu dai de probleme din punct de vedere legal
Si eventual alte informatii de valoare legate de acest subiecte.
Multumesc anticipat si zi buna va doresc.

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Cred ca se poate evita orice conflict cu violenta si in general orice conflict.
Cu cat esti mai calm esti mai smecher si arati stapanire de sine.
Daca, insa, vine spre tine din senin cineva sa te lovesca si l ai lovit tu primul, tu esti vinovat.
Este un subiect delicat, asa ca oricat te provoaca cineva incearcă sa iesi din context.
Si fuga, nu i frumoasa, dar este sanatoasa, mai ales daca nu iese nimic constructiv din acea incaierare
Toate cele bune,

| MihaiMB a răspuns:

Nu ai cum să nu dai de probleme din punct de vedere legal, dacă cel pe care l-ai bătut se duce la spital și face certificat medico-legal, e cam aiurea, eu zic cel mai bine să eviți așa ceva pentru că până la urmă nu ți se ridică o statuie dacă recurgi la violență.

| idontreallycare a răspuns:

Buna. Cea mai buna alegere ar fi sa ramai calm si sa incerci din toate puterile sa eviti. Am invatat ca mai bine astepti cateva zeci de minute sa iti treaca nervii decat sa faci o prostie si sa irosesti ani din viata ta. In caz de nu poti evita, si vine in fata ta, nu trebuie sa lovesti primul. Daca ai primit o lovitura, atunci poti intoarce inapoi, fiind autoaparare.