| atomatoplaste a întrebat:

Salut! Aș dori să îmi cumpăr cartea Eseul. Varianta rapida de pregatire pentru Bacalaureat și aș dori să văd cum e structurată mai întâi.
Mi-ar putea trimite cineva eseul la Povestea lui Harap-Alb pentru a-mi face o impresie generală? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Danaella98 a răspuns:

Nu cred că pot să îți trimit, dar îți pot spune că e foarte util acest material. Fiecare operă este analizată complex și sunt menționate cerințele pe care trebuie să le urmezi în redactarea eseului (adică apartenența la gen, perspective narative, conflict, momentele subiectului, personaje...etc). Deși comentariile o să ți se pară prea lungi la unele opere, poți să le mai scurtezi și să alegi câteva idei. Pe lângă toate eseurile gata făcute mai ai și informații despre curente literare care tot sunt necesare. Eu de aici am învățat pentru bac și am fost mulțumită.

| atomatoplaste explică (pentru Danaella98):

Cunoști pe cineva care a luat peste 9, 50 învățând din cartea aceasta?

| Danaella98 a răspuns (pentru atomatoplaste):

Păi nu. Nu ai cum să iei 9.50 învățând doar din cartea asta care este necesară doar pentru rezolvarea subiectului III. Trebuie să rezolvi corect și celelalte două subiecte.

| atomatoplaste explică (pentru Danaella98):

Si pentru Subiectul II de unde ar trebui sa invat (rolul didascaliilor si ce se mai cere pe-acolo)?