| Anaaaa13 a întrebat:

Care este diferenta dintre cartea Eseul-varianta rapida si o alta carte de comentarii obisnuita? Intreb asta deoarece nu stiu ce sa cumpar si as vrea sa vad ce este asa laudata Cartea Eseul?

Răspuns Câştigător
| NicoletaSimina a răspuns:

Cartea "Eseul"-varianta rapida, nu cuprinde toate operele literare.Sunt doar niste sinteze.Cea mai buna cartea "Eseul" Literatura Romana-pregatire individuala pentru proba scris-examenul de Bacalaureat.Autorii cartii sunt: L. Paicu, M. Lupu, M. Lazar.In aceasta carte gasesti tot ce ai nevoie.Gasesti curente literare, absolut orice. Sper ca te-am ajutat!

| Anaaaa13 explică (pentru NicoletaSimina):

Voiam o carte in care gasesc comentariile exact structurate! Cum adica doar sinteze?

| NicoletaSimina a răspuns (pentru Anaaaa13):

Gasesti tot structurat tot in aceasta carte pe care ti-am recomandat-o.Ai absolut tot ce-ti trebuie.In cartea pe care o ai tu, nu gasesti atatea informatii cate poti gasi in cartea recomandata de mine.

| Anaaaa13 explică (pentru NicoletaSimina):

Si voiam sa te intrev ceva: Inafara de cele trei cerinte care ni se cer la subiectul 3 pentru eseumai trebuie sa adaug altceva?

| NicoletaSimina a răspuns (pentru Anaaaa13):

Nu draga mea,la cele patru elemente de structura si de limbaj,poti alege finalul,motive literare, arta poetica, etc. (in cazul poeziei).La roman poti intalni si tehnici narative, perspectiva narativa, etc.In cartea recomandata, poti gasi doar concluzia.Doar trebuie sa scrii opinia.Pur si simplu, trebuie sa-ti exprimi propria ta opinie.

| Anaaaa13 explică (pentru NicoletaSimina):

Si sa foloesc In primul rand, In al doilea rand, nu?

| NicoletaSimina a răspuns (pentru Anaaaa13):

Deloc,daca este eseu, este exclus.Numai in cazul textului argumentativ va trebui sa folosesti ipoteza, argumentele urmate de conectori, apoi concluzia.

| Anaaaa13 explică (pentru NicoletaSimina):

Asa este structurat in cele 2 carti pe care le am pentru comentarii.Ciudat.