| nympht81 a întrebat:

As dori si eu sa stiu, la ce facultate ar fi mai bine sa aplic, pentru a deveni programator / dezvoltator software ( c++, javascript, mysql ). Optiunile mele ar fi Cibernetica la ASE, sau Informatica manageriala la U. Romano-Americana. UPB deja am exclus-o pentru ca nu vreau sa fac fizica. Orice raspuns este bine-venit! Apreciez daca parerile vin de la persoane care studiaza in una din cele doua universitati. Multumesc!

2 răspunsuri:
| AshWorld a răspuns:

Alege o facultate de Mate-Info(sectia/specializarea Info). La facultatile mentionate de tine vei face prea multe materii inutile sau nu prea importante pentru ceea ce vrei tu.
Eu-s la UPB si situatia e aceeasi si aici pentru ceea ce te intereseaza pe tine, insa aici ti se ofera un pachet de cunostinte oarecum complet, insa daca vrei doar programare/dezvoltare de aplicatii, ti-as recomanda Mate-Info.
Totusi, limbaje ca Javascript si MySQL&PHP le poti studia singur mult mai in detaliu decat in facultate unde ti se ofera doar o baza.

| luliluli a răspuns:

Chiar daca nu vrei sa faci fizica, cred ca cel mai bine ar fis a dai la UPB la automatica sau la electronica