| Clau95200 a întrebat:

Salut băieți!
Prietena mea a început luna asta sa administreze ac uri yasmin, sigur, după un control ginecologic și la recomandarea ginecologului, aceste pastile i-au fost date. Întrebarea este.
Când pot întreține relații sexuale cu ea?
Țin sa precizez ca are un ciclu regulat (in ultimele 6 luni menstruația i-a venit pe 22-23) iar prima pastila de ac a luat-o in prima zi de menstruație.
Pe prospectul ac urilor scrie ca din prima zi de administrare oferă protecție, dar ea a întrebat alta fata iar tipa aceea spune ca abia după o luna ai protecție.
Presupun ca ar trebui sa am baza in prospect și nu in acea prietena, totuși un răspuns mai clar?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate intretine relatii sexuale, dupa 10 zile de cand incepe sa ia pastilele anticonceptionale, ca ele sa aiba timp sa actioneze si sa opreasca formarea ovulului.
Inainte de 10 zile, se poate face sex numai cu prezervativ, ca masura de prevenire a unei sarcini, deoarece pastila anticonceptionala, inca nu functioneaza.

| corbulalbrosu a răspuns:

In prospectului care insoteste medicamentul contraceptiv numit Yasmin, producatorul isi asuma responsabilitatea in ceea ce este precizat la capitolul privind modul in care este indicat si mai ales recomandat sa fie administrata in mod corect pastila AC pentru a se obtine eficacitatea maxim si permanenta.
Prospect: Informaţii pentru utilizator :
Yasmin 0, 03 mg/3 mg comprimate filmate Etinilestradiol/Drospirenonă

3. Cum să luaţi Yasmin :

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cumedicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Când puteţi începe să luaţi primul blister?

• În cazul în care nu aţi folosit niciodata sau nu ati utilizat contracepţie hormonală în ultima lună :
-- Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual (in primele 24 de ore) in acel caz sunteţi imediat/din acel moment protejată împotriva unei sarcini.
-- Insa daca din anumite motive nu s-a putut administra pastila AC in prima zi de menstruatie, puteţi începe, de asemenea sa o administrati şi în zilele 2-5, însă, în acest caz este indicat si recomandat :
-- asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru primele 7 zile, in care sunt folosite primele 7 pastile AC.
Poti fi sigur si convins ca producatorul medicamentului, NU si-ar asuma nici cel mai mic risc daca NU ar fi absolut sigur in privinta a ceea ce se afirma in prospect
Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru mult stimata d-na Ioneasca1001
De ce 10 zile? si nu 8 zile sau 13 zile? de exemplu.
Care ar fi explicatia LOGICA si RATIONALA a afirmatiei de-a dreptul halucinante rolling on the floor :
-- deoarece pastila anticonceptionala, inca nu functioneaza?
-- ca ele sa aiba timp sa actioneze si sa opreasca formarea ovulului? pe bune? thinking