| deniiiii234 a întrebat:

SALUT!
Campania militara inseamna tot acelasi lucru ca si operatiunea militara?

2 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Nu neaparat. O operatiune militara de mare amploare cu scop indepartat poate deveni sinonima cu o campanie militara. De exemplu, operatiunea Barbarossa, care urmarea invazia si cucerirea URSS de catre armatele germane. Dar operatiunea militara poate fi si integrata unei campanii militare. Operatiunea Avalansa, numele de cod al aterizarii Aliatilor in Italia continentala in timpul WW2, a fost inceputul Campaniei din Italia. Operatiunea a durat 2 saptamani, campania 2 ani.

| X a răspuns:

In dex cam asa zice insa in ziua de azi campanie se foloseste in vorbirea uzuala ex: campania de donare a sangelui campania antifumat...etc are si sensul de organizatie iar operatiune= misiune