| music1is2life a întrebat:

Care este formula probabilitatii?

12 răspunsuri:
| rozYy a răspuns:

Cazuri favorite/cazuri posibile

| crissmay a răspuns:

Nr. cazurilor favorabile(supra)/
nr.cazurilor posibile

winking

| balutza a răspuns:

Cazuri favorabile supra cazuri posibile.Ex care este probabilitatea ca un zar cand este aruncat sa cada cu numarul 1. 1 supra 6. Funda?

| Daviiiiiid a răspuns:

Salut! Sper sa iti fie de folos : http://www.matematicapenet.ro/files/2007/11/scheme.pdf.daca nu vezi, si vrei sa il faci mai mare. tine apasat pe CTRL si apoi de la rotita de la mouse il faci mai mare sau mai mic.Bafta!:)

| mattdemon a răspuns:

Probabilitatea cui?(vremii, in general, etc.)

| sorina_2296 a răspuns:

Este o fractie sus se scrie numarul situatiilor favorabine si jos numarul situatiilor posibile. Exemplu intr-un pol sunt 5 bile albe si 10 bile negre care este probabilitatea ca daca extragem o bila la intamplare sa fie alba.raspunsul este 5/15 dar se simplifica si ramane 1/3.
Sper ca ai inteles.happy

| Postoo a răspuns:

Totalitatea cazurilor posibile supra totalitatea cazurilor favorabile. Sper sa-ti fi fost de ajutor. Funda?batting eyelashes

| sigfreud a răspuns:

P(A) = m/n unde m este numarul de cazuri favorabile cazului A iar n este numarul de cazuri posibile

| Davidsiatat a răspuns:

Cazuri favorabile/cazuri posibile.Si ca sa intelegi mai bine iti dau urmatorul exemplu: Se dau 3 bomboane albe si 4 rosii, iar probabilitatea ca sa extragi una rosie este de 3/7, deoarece 7=nr cazuri posibile si 3=nr cazuri favorabile.

| Apostol_Claudiu_1997 a răspuns:

Cea mai simpla este :Cazurile favorabile supra cazurile total posibile happy

| Mihaela_Miriam_1995 a răspuns:

Se arunca un zar! Care e probabilitatea sa fie nr par sau nr prim?

| Blue_Star_1956 a răspuns:

Aranjamente supra permutari...Sau Aranjamente de "n" luate cate "m"... sa zicem 49 49x48x47x46x45 supra 1x2x3x4x5 =?