| pikaღ a întrebat:

Hei imi spuneti va rog formula probabilitatii

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Numarul de cazuri favorabile supra numarul de cazuri posibile. tu ce mai inveti pentru maine?

| pikaღ explică (pentru JustForFewSeconds):

Pai formulele de la piramida, paralelipiped, trunchi de piramida, cilindrul functiile si ce mai gasesc prin caiet.succes laughing

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru pikaღ):

Multumesc...dar cilindrul nu il avem...adica nici un corp rotund nu avem in programa. Tu de ce il inveti?

| pikaღ explică (pentru JustForFewSeconds):

Pai am gasit intr-o varianta o problema de genul acesta o sfera parca

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru pikaღ):

Eu stiu ca avem cercul, prisma, piramida, tetraedul, patrat (si restul dreptunghi, triunghi...etc) si algebra...

| pikaღ explică (pentru JustForFewSeconds):

Mie imi este mai frica la mete pentru ca aici trebuie sa dai raspunsul corect nu ca la romana, mai erau si la romana de exemplu problema cu subiectiva dar doar doua erau atat,crying(. macar un cinci de mila laughing

| pikaღ explică (pentru JustForFewSeconds):

Pai la algebra avem:
media geometrica-aritmetica, probabilitatea, functiile, inecuatii, ecuatii

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru pikaღ):

laughing) eu cand am plecat de la scoala credeam ca iau 9...si dupa barem nici 8 nu imi iesea! Au fost niste subiecte penibile... sper ca maine sa fie macar sa iau un 8 sa imi salvez media1
crying

11 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Probabilitatea unui eveniment este egala cu raportul dintre numarul cazurilor egal posibile care realizeaza evenimentul si numarul cazurilor egal posibile.
Asadar, vom spune ca probabilitatea evenimentului A este egala cu raportul dintre numarul m al cazurilor favorabile realizarii evenimentului A si numarul n al cazurilor egal posibile. Vom scrie: P (A) = m/n

| Mihai212 a răspuns:

Cazuri favorabile supra cazuri posibile

| Adax3 a răspuns:

Probabilitatea este egala cu numarul cazurilor favorabile supra numarul cazurilor posibile. big grin

| loolye a răspuns:

Nr cazuri favorable\Nr cazuri posibile happy