| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. La Gergia All Or Nothing 1 de la 16:00 se extrag 12 bile de al 1 la 24. Daca pun la o casa de pariuri pe 8 numere cu cota de 1000 15 bilete pe cate 1 leu, am sanse mari sa iau 1000 de lei? Este corect sa fac asa ceva desii se spune ca sunt peste 1 milion de combinatii? Ma poate ajuta si o formula de calculare a probabilitatii intr-o astfel de situatie. Acum am 4 bilete la aceeasi extragere cu cota de 1000 pe 8 bile. Aici mi-a iesit cel mai bun 5/8, dar era sistem de 8/8, bilet simplu. Ms. Dau dunda.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Este o vorbă care spune că "loteria este o taxă pentru oamenii slabi la matematică".

Că nu te pricepi la matematică este de înțeles. Dar măcar bunul simț ar trebui să-ți sugereze că loteria nu ar mai putea exista dacă oamenii ar avea șanse *mari* să câștige 1000 de lei cu 15 lei.

Orice loterie din lumea asta funcționează pe principii statistice care sunt întotdeauna impotriva jucătorului și în favoarea organizatorului loteriei.

| costinvlad explică (pentru johnnny123):

Stiu matematica. Dar eu pun doar 8 numere si nu stiu cum se face calculul daca se extrag 12 bile din 24(De la 1 la 24). Si eu ziceam sa ingramadesc biletele pe aceeasi extragere. De exemplu la 16:00 Georgia All Or Nothing 1 eu pun asa la plesneala bilete foarte diferite(15 la numar) cu cate 8 numere pe bilet. Mia iesit la 4 biletepe 1 bilet 4 numere din 8 si pe altul 5 din 8. Deci la 16 bilete, sansele sunt de 4 ori mai mari, nu? 4*4=16. Ms.

1 răspuns: