| morfeo a întrebat:

Care sunt avantajele ochelarilor de soare polarizati fata de cei normali? Dar dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Ocharii de soare trebuie sa aiba protectie UV. Daca nu au, pupila se dilata mai tare din cauza lor, asa ca o suprafata mai mare va fi afectata de razele solare. Cei polarizati, pe langa protectie UV au un strat care elimina refelxiile (poate ti s-a intamplat sa mergi pe strada si sa vezi lumina puternica venind dintr-o balta, sau de pe capota unei masini si ai impresia ca te orbeste ca soarele, desi nu te uiti direct la el). Ca avantaje ar fi faptul ca usureaza viata persoanelor fotosensibile, poate sunt si avantaje pe termen lung pentru persoanele care ii poarta regulat (e doar o idee, nu am cautat studii, dar poti cerceta mai departe). Ca dezavantaje presupun ca pretul si probabil faptul ca sunt putin cunoscuti (multi prefera sa-si ia ochelari fara sa inteleaga cum actioneaza si de ce anume au nevoie).

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Polarizatii elimina reflexiile. De exemplu daca te uiti la o apa in care bate soarele sau intr-o oglina o sa vezi diferenta. Polarizatii sunt foarte buni pentru condus.

| mihai69 a răspuns:

Avantaje: filtrează mai bine lumina și elimină multe reflexii.
Dezavantaje? Nu cunosc.