| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de admiterea la medicina, UMF Cluj?

Răspuns Câştigător
| LadyKanae a răspuns:

Ca studenta in anul I la medicina la Cluj iti pot spune cu mana pe inima ca e grea din cauza felului cum se fac grilele. Prin intermediul cursurilor si lucrarilor practice din aceste 2 semestre am ajuns sa cunosc cadrele de la disciplinele de anatomie si fiziologie, mai precis chiar pe cele care se ocupa de subiectele de admitere si am inteles de ce subiectele sunt grele. Totusi, cum am spus, admiterea nu e grea din punctul de vedere al materiei, ci din cel al modalitatii de redactare al grilelor: in special cei de la fiziologie se ocupa de cele care contin capcane sau exprimarea din cerintele in care apare "cu exceptia/selectati afirmatiile gresite" deoarece au studiat psihologia creierului uman si stiu cum sa te puna in dificultate. Trebuie sa fii 100% concentrat si sa citesti foarte atent fiecare CUVANT din propozitie cand rezolvi subiectul, altfel poti foarte usor sa gresesti si sa pici. La chimie e acelasi lucru (doar ca acolo se ocupa cadrele de la facultatea de farmacie).

4 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Este destul de grea. Dacă mă întrebi pe mine, cea mai grea. Grilele de la cluj mi se par cu mult mai grele decât cele din alte județe.

| Andreeush a răspuns:

E destul de greu dar dacă vrei să dai admiterea învață.

| MariaMariuca5 a răspuns (pentru LadyKanae):

Buna! Admiterea se da din chimie organica sau anorganica?

| LadyKanae a răspuns (pentru MariaMariuca5):

Din chimie organica.