| Izabela000 a întrebat:

Care sunt cele mai bune facultati de medicina din tara? ce parere aveti despre umf cluj? e chiar asa grea admiterea pe cat se spune? ai sanse sa intri cu nota buna fara meditatii? cunoasteti pe cineva care a intrat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bucurestiul este recunoscut ca fiind cea mai buna facultate de medicina din tara, acolo fiind conglomerati profesorii cei mai buni.
Da, se poate intra fara meditatii, de copii cu adevarat dotati si inteligenti, care invata singuri.
Meditatiile ajuta pe cei slabi, dar nu le garanteaza intrarea la facultate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! UMf Cluj, București, Iași, Targu Mureș sunt cele mai căutate de la noi din țara.
Eu sunt la UMF București, deci despre Cluj nu îți pot spune prea multe. Trebuie sa te gândești serios dacă îți permiți chiria pe acolo. La medicina se recalculează taxa-buget in fiecare an, deci ia in calcul și posibilitatea ca intr-unul dintre cei șase ani sa fii la taxa. Nu se știe niciodată. In rest e o facultate buna, însă cel mai mult conteaza însă cât de bine te pregatesti tu.
Admiterea e dificila, dar dacă îți gestionezi bine emoțiile ar trebui sa o iei. Tine mult de psihic. Trebuie sa gândești rapid, sa calculezi rapid, gândire logica, dar totuși sa stii cuvant cu cuvant ce scrie acolo. Chiar și valori, desene și chestii care par aparent banale. Se poate da orice.
La biologie poți. Am scos un 54/60 fără meditatii, deci se poate. Bineînțeles dacă nu îți iei meditatii nu poți face perfect, unele sunt de finețe, dar poți scoate punctaj bun. Important e sa gândești logic și sa asamblezi informațiile din capitole. Nu știu cum e structura de examen a celor de la Cluj, dar ar trebui sa semene intre ele. La proba doi: indiferent de centru, ai nevoie de pregătire. Eu am dat fizică aici, însă știu ca și la chimie sunt multe noțiuni și trebuie sa îți explice cineva. Plus ca trebuie sa îți arate metode prin care sa rezolvi rapid problemele nu sa stai 20 de minute pe una ca nu ii dai de cap. Caută un profesor bun pentru chimie care stii sigur ca pregătește pentru medicina ca sunt informații specifice pe care trebuie sa le știe. De asemenea sfat pentru admitere: teoria prima și problemele de calcul ultimele făcute. De asemenea complementul grupat mai întâi ca e mai mult de gandit și te păcălește ușor. Apoi cel simplu. Nu sări de la biologie la chimie. Termini mai întâi la una și pe urma te apuci de cealalta. Timpul e limitat, trebuie sa stii cum sa îl folosești. Mult succes!

| mi25 a răspuns:

Facultatea din Cluj e cautata deoarece diplomele eliberate de aceasta sunt recunoscute in Europa.

| Eireann a răspuns:

Eu am terminat medicina la Cluj dar asta cu ceva timp in urma. Eu am luat meditatii fiindca am fost la filologie in liceu si nu am facut deloc chimie.