| sToP188 a întrebat:

Cine imi poate explica toata chestia cu direct si indirect speech. Adica stiu despre ce este vorba, dar vreau sa stiu si eu cum se schimba timpurile si astea. Ofer funda celui mai bun si mai amanuntit raspuns! Multumesc. PS: Cu exemple la fiecare timp daca se poate.

2 răspunsuri:
| AddXf a răspuns:

Cea directa este un dialog, de exemplu : -eu mananc (i am eating now)
-Eu îmi fac temele(i am doing my homework)
Cea indirecta este cand cineva relateaza ceva ce a spus celalat: el a spus ca mănâncă(she said he was eating). Ai grija la timpuri, pentru ca la cea indirecta se folosește trecutul, si anume cel simplu sau continuu, in funcție de tipul de prezent folosit in prima propoziție.