| vadimb17 a întrebat:

cine stie ce inseamna P. S. G la geografie dezavantaje si avantaje cine stie. FUND

1 răspuns:
| iulikutza33 a răspuns:

Ba...eu stiu ce inseamna dar nu la geografie. Ce am gasit eu:

PSG=Paris Saint-German

Paris Saint-Germain "redirecţionează aici. Pentru alte utilizări, a se vedea Paris Saint-Germain (dezambiguizare).

Paris Saint-Germain

Numele şi prenumele Paris Saint-Germain Fotbal Club
Nickname (e) PSG, Paris SG, Les Rouge-et-Bleu, Les Parisiens
Fondată 12 august 1970
Sol Parc des Princes, Paris
(Capacitate: 48712)
Proprietarului, Qatar Investment Autoritatea
Preşedintele Nasser Al-Khelaïfi
Managerul Carlo Ancelotti
Liga Ligue 1
2010-11 Ligue 1, 4
Club site-ul Pagina

Acasa culori

deplasare culori
sezonul curent
Paris Saint-Germain Football Club (pronunţia franceză: [paʁi sɛ ʒɛʁmɛ]), de asemenea, cunoscut doar ca Paris Saint-Germain şi de familiar ca Paris SG sau PSG (IPA: [peɛsʒe]), este o asociatie profesionala club de fotbal cu sediul la Paris, Franţa.Clubul a fost fondat la 12 august 1970, datorită fuziunii de la Paris şi FC Stade Saint-Germain. PSG a jucat în Ligue 1, din 1974, recordul campionatului actual, si este una dintre tinutele cele mai prestigioase în franceză de fotbal după ce a câştigat două titluri de campioană, opt Cupe franceze, trei Cupe şi două trofee Liga Campionilor. Paris Saint-Germain, impreuna cu Olympique de Marseille, este una din doar două cluburi franceze de a fi câştigat un trofeu european major, susţinând Cupa Winners UEFA Cup 'în 1996. [1], Paris Saint-Germain a fost numit Echipa de IFFHS lume Clubul deAnul în 1994 şi locul 1 în clasament Echipa UEFA în 1998 [2] [3]. clubului de capital este singurul club francez de a realiza vreodată aceste onoruri. Paris Saint-Germain este în prezent pe locul 16 în IFFHS şi 46 în clasament Echipa UEFA