| mentholinks a întrebat:

Se stie ca cea mai buna si gustoasa leguma este carnea. Ce avantaje are, daca are, un vegetarian? Ca dezavantaje sunt multe.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Principalul dezavantaj ca vegetarian și chiar ca vegan este că dacă nu știi cum să mănânci ai riscul de deces de câteva ori mai mare decât consumatorii de carne și lactate, ouă. Cu toate astea, dacă ai informațiile potrivite și nu faci treaba asta la mișto trăiești o viață cu mult mai sănătoasă și plină de sens. E ușor să zici mănânc lactate, carne și multe alte chestii de genul și vai ce bine sunt, puternic, sănătos bine mersi. Dar dacă ai experimenta ce înseamnă să fii vegetarian și mai apoi vegan ai realiza ce stare de raha t avea organismul tău înainte și ce viață fadă duceai. E pasul de la "merge și așa" la excelență. Clarviziune, tonus, realizări mai multe. Nu există termen de comparație.

| Drimmero a răspuns:

Nu are niciun avantaj, fiecare mananca ce-si permite si ce vrea, nu trebuie sa vina cineva sa-ti impuna ce sa mananci.
Mananci pe banii tai, pe sanatatea ta si 'riscurile' care oricum sunt jumi-juma, cica nu e bine sa consumi doar fructe si legume, dar nici carne, undeva la mijloc, trebuie sa existe un echilibru.

| T0T a răspuns:

Parcă oamenii ăia de știință au descoperit că cancerul ține mai mult de noroc(sau nah ghinion), aviz amatorilor. Ce avantaje are un vegetarian? Nu prea le văd însă dă-i un spell lui NoName, ea le vede mai bine.

| N0xEterniS a răspuns:

1. Risc scazut de cancer
2. Risc scazut de diabet
3. Risc scazut de boli ale inimii
4. O dispozitie mai buna
5. Costul alimentatiei scazut
6. Colesterol scazut, de asemenea sanse mici sa faci pietre la rinichi
7. N-ai cum sa fii constipat
8. Moralul daca iti pasa de animale

| Lion56 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Daca vegetarienilor le pasa de animale, de ce le mananca mancarea? laughing Oricum in majoritatea cazurilor acele animale sunt taiate, doar ca tu nu le cumperi. In putine cazuri depinde de tine viata unui animal. Sa fim seriosi, are si carnea rostul ei. Cat despre dispozitie, ai o super dispozitie si dupa ce mananci o friptura bunalaughingiar riscuri exista oricum.

| RAY a răspuns (pentru N0xEterniS):

O persoana care consuma legume, fructe dar manca si carne va beneficia de acelasi efecte, asta spun studiile, si eu ma pot numi vegetarian dar nu am evitat dulciurile desi nu carnea e de vina si mancarea nesanatoasa, degeaba esti vegetarian si manci dulciuri, bei coca cola etc

| RAY a răspuns (pentru Lion56):

I o super dispozitie si dupa ce mananci o friptura bunalaughingiar riscuri exista oricum.
nu exista nici un risc din contra organismul are nevoie de proteine, proteina este caramida vieti, in lipsa lor viata nu ar putea exista nici ca ceva simplu