| mihaibute a întrebat:

Cum pot afla concentratia proncentuala a unei substante compuse dintr-o ecuatie chimica?

10 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Aici nu se fac teme. Du-te pe google si cauta Randamentul- lectie chimie.

| mihaibute explică (pentru Trynda):

Am cerut explicati.Nu rezolvarea temei la chimie! Citeste mai bine!

| Trynda a răspuns (pentru mihaibute):

Ai inteles? si m s si m d le scoti din raportul ala.

| mihaibute explică (pentru Trynda):

Pe astea le stiu.Dar eu am o reactie si imi cere sa aflu concentratia proncentuala la o formula chimica compusa.

| Trynda a răspuns (pentru mihaibute):

Pai acolo iti spune masa de substanta si masa dizolvata. Daca nu iti da una din ele calculezi pe reactie: x grame deasupra, masa molara dedesubt iar la celalt element chimic masa lui sus si masa molara jos. Calculezi x si ai aflat Masa substantei sau Masa dizolvata, nu stiu ce ai tu acolo. Dupa calculezi dupa formula care ti-am dat-o.

| mihaibute explică (pentru Trynda):

Stiu cum se face asta.Dar nu stiu cum sa aflu concentratia de CuSo4 din reactie.

| Trynda a răspuns (pentru mihaibute):

Pai mai intai ii afli masa.

x grane CuSO4... (aici pui masa molara a lui, cauti masa atomica la Cupru, Sulf si Oxigen. Vine cam asa daca nu stii: MCupru+MSulf+4MOxigen)
Si sub asta scrii :
Cate grame de substanta care reactioneaza... masa molara a substantei respective, tot in grame.

Faci metoda de 3 simpla. Scoti X si dupa caz X e m.d sau m.s, apoi aplici formula concentratiei.

| mihaibute explică (pentru Trynda):

Si cum imi dau seama care e md sau m s?

| mihaibute explică (pentru Trynda):

Ca sa intelegi mai bine iti dau reactia chimica:Cu+2H2SO4=CuSO4+SO2+2H20.Stiu ca am 352 grame cupru si 5, 5 moli SO2.Eu trebuie sa aflu concentratia de CuSo4.

| Trynda a răspuns:

C= m d/m d * 100

m s=masa solutiei
m d=masa de solutie dizolvata
big grin
Vezi ca m s si m d se scriu impreunat dar nu ma lasa site-ul sa le scriu.