| BeYoU a întrebat:

Cum se egaleaza o ecuatie chimica?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Ce iese trebuie sa fie egal cu ce intra intr-o ecuatie. Te uiti in stanga egalului, vezi ce nr de atomi din primul element ai, daca mai ai altul aduni la nr ala, apoi te uiti in dreapta egalului si faci la fel, vezi daca e acelasi nr, daca e, treci la urmatorul element si faci la fel, daca nu e, pui in draptul elementului o cifra care inmultita cu nr de elemente pe care il ai tu in dreapta sa fie egal cu nr.de elemente din stanga. Apoi treci in stanga la urmatoul element si repeti procedeul pana se termina ecuatia.

| tere1999 a răspuns (pentru AdelinaC):

Luminita da tu de unde stii cati de oxigen intra sau carbon sodiu etc?

4 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Trebuie sa ai acelasi numar de hidrogeni, oxigeni etc in ambele parti, in stanga si in dreapta ecuatiei; unde ai mai putin, amplifici ca sa ai egal, numai ca amplifici toata ecuatia.
P. S. Asta mai stiu si eu din chimia mea elementara laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu din astea n-am stiutdeloc sa fac...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huioznaet