| Ciprian081 a întrebat:

Salut! Dacă am 10 absente nemotivate făcute în decursul a doua luni, nu mai iau bursa de merit tot anul sau doar luna asta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bursa de merit se poate opri daca ai absente nemotivate si nota scazuta la purtare. NU se stie inca cate, dar esti la in pericol.
Absentele nu se numara pe luna, ci pe tot anul, cate insumezi in total.

| dullcat a răspuns:

Bursele sociale se plătesc lunar, pe întreaga durată a anului școlar, cu excepția lunilor în care elevii cumulează 10 sau mai multe absențe nemotivate. - https://www.edu.ro/burse_scolare

| Hyperion7 a răspuns:

Din câte știu eu, bursa de merit se sistează pe tot anul daca ai 20 de absențe.
Doar bursa socială se sistează lunar daca ai 10 de absențe.Adica daca tu luna asta ai 10 absențe, nu iei luna asta bursa, dar începând cu luna viitoare vei lua daca nu vei face din nou 10 absențe.
Bafta!