| Naavin a întrebat:

Salut!
Daca am intrat la Universitate la fara taxa, asta inseamna ca voi fii la fara taxa toti anii universitari, sau doar primul an?

Mentionez ca am intrat la Contabilitate si Informatica de gestiune, prima oara la taxa. Am platit prima rata a taxei de scolarizare pentru a-mi confirma locul, acum dupa rezultatele finale, sunt intrat la fara taxa, pentru ca au renuntat doi oameni. Deci, sunt curios daca voi avea locul bugetat pentru toti anii de Universitate, sau doar primul an?

Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Locul bugetat este asigurat, prin admitere, numai in primul an de facultate, in anul urmator este asigurat de rezultatele din primul an, etc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de facultate.La unele te mentii la buget pe parcursul tuturor anilor indiferent de situatie, insa la altele ajungi la taxa in functie de medie.

Succes.

| Hyperion7 a răspuns:

La facultate e la fel ca la liceu, înveți,iei bursa de merit,nu înveți,nu iei.
Din câte știu eu,repartizarea buget-taxa se face semestrial și nu,nu e permanenta aceasta încadrare.
Daca nu ai obținut numărul de credite suficient și nu ai note care sa te ridice, o sa plătești dar doar acel an/semestrul.
Depinde de facultate.
Unele fac selecția buget-taxa anual, altele semestrial, deci nimeni nu îți garantează că ramai la buget.
Oricum, bafta!

| Naavin explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| ElDromadero3 a răspuns:

Salutare, asta de obicei se aplică la orice Universitate indiferent de facultate.
Există un număr de locuri bugetate(diferă de la o facultate la alta). Aceste locuri sunt ocupate în funcție de medie.

1. Dacă numărul candidaților(studenților) este mai mic sau egal cu numărul de locuri bugetate, atunci toți candidații au loc la buget(fără taxă).

2.Iar dacă numărul candidaților(studenților) este mai mare decât numărul de locuri bugetate, atunci repartiția se va face în funcție de medie.
exemplu: sunt 100 de studenți, dar numai 50 de locuri bugetate, atunci în funcție de medie(de la cea mai mare în jos) locurile vor fi ocupate.

P.S. Studenții care au făcut deja o facultate de stat la buget, a doua facultate de stat o vor face direct la taxă!