| Iulian890 a întrebat:

Salut, este cineva care a stie engleza la nivel convențional după terminarea cursului doulingo? Stiu ca nu prea sunt dar daca e cineva răspundeți-mi.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nici o aplicatie nu te invata sa vorbesti,eu cunosc Engleza foarte bine,dar pentru ca nu vorbesc nu pot vorbi,degeaba inteleg, totul trebuie practicat,scris,citit, vorbit, auzit, ca si limba ta natala nu ai invatat-o prin aplicati si din context, exprimari familiare, expunerea la context este esentiala

4 răspunsuri:
| Iulian890 explică (pentru RAY):

Poti sa imi zici te rog care este diferenta dintre timpul trecut simplu si timpul trecut continuu?

| RAY a răspuns (pentru Iulian890):

Folosim trecutul simplu pentru a descrie:
acțiuni finalizate în trecut:
"I studied for an exam."
acțiuni finalizate de-a lungul unei perioade din trecut:
"I studied for four years."
obiceiuri în trecut:
"I studied every night when I was at school."
situații din trecut:
"I studied history at university."
Trecutul continuu

Folosim trecutul continuu:
pentru a sublinia natura continuă a unei acțiuni finalizate în trecut:
"I was studying for an exam all night."
pentru a descrie o acțiune continuă care era în desfășurare la un anumit moment dat:
"At 11am, I was visiting my grandmother."
Nu se folosește trecutul continuu pentru a descrie obiceiuri din trecut: nu folosim "I was taking the bus to school."
Trecutul continuu vs. trecutul simplu

Putem folosi trecutul simplu și trecutul continuu în același fel de propoziție, însă cu sensuri diferite:
Trecutul simplu descrie momentul când acțiunea a început:
"At 7am, I went to work."
Înseamnă că deplasarea spre serviciu a început la ora 7 dimineața.
Trecutul continuu descrie o acțiune care era deja în desfășurare:
"At 7am, I was going to work."
Înseamnă că deplasarea spre serviciu era deja în desfășurare la ora 7 dimineața; a început înainte de 7.
Utilizarea "when" și "while" pentru a descrie acțiuni care au loc în același timp
"when" și trecutul simplu

Folosim "when" + trecutul simplu pentru a descrie două acțiuni atunci când una dintre acțiuni reprezintă rezultatul celei de-a doua sau are loc imediat după aceasta:
"I went downstairs when I heard the doorbell."
sau
"When I heard the doorbell, I went downstairs."

Acțiunea de a coborî scările reprezintă rezultatul faptului că ați auzit soneria.

"What did you do when the telephone rang?"
Această întrebare are scopul de a afla ce acțiune ați realizat ca rezultat al faptului că ați auzit telefonul sunând.

"I left the house."
Răspunsul transmite că, imediat după ce ați auzit telefonul sunând, ați plecat din casă (sugerând că nu ați răspuns la telefon).
"when" with past continuous and past simple

Folosim "when" + trecutul continuu și trecutul simplu:
pentru a descrie o acțiune care era în desfășurare (folosind trecutul continuu) când o altă acțiune a avut loc (folosind trecutul simplu):
"I was studying history at university when I learnt to play the saxophone."

pentru a descrie o acțiune continuă care era deja în desfășurare (folosind trecutul continuu) și a fost întreruptă de o acțiune cu o durată mai scurtă (folosind trecutul simplu):
"I was going downstairs when I heard the doorbell."
sau
"When I heard the doorbell, I was going downstairs."
Acțiunea de a coborî scările era deja în desfășurare și a fost întreruptă atunci când a sunat soneria.

"What were you doing when the telephone rang?"
Întrebarea se referă la acțiunea care a fost întreruptă atunci când a sunat telefonul.
"I was leaving the house."
Răspunsul transmite că, înainte să sune telefonul, erați deja pe punctul de a pleca din casă (sugerând că este posibil să nu fi răspuns la telefon).
"while"

Folosim "while" + trecutul continuu pentru a descrie o acțiune continuă care era în desfășurare în același timp cu o altă acțiune, folosind fie trecutul simplu, fie trecutul continuu:
"She read the newspaper while I was doing the gardening."
sau "While I was doing the gardening, she read the newspaper."

"She was reading the newspaper while I was doing the gardening."
sau "While I was doing the gardening, she was reading the newspaper."

"What were you doing while the telephone rang?" Această întrebare se referă la acțiunea pe care o făceați în momentul în care a sunat telefonul (sugerând că făceați altceva, în loc să răspundeți la telefon).

| Iulian890 explică (pentru RAY):

Multumesc mult!

| RAY a răspuns:

E adv prima oara intelegem apoi vorbim, dar in lipsa practicari vorbiti nu vom putea vorbi