| anonimanonimt a întrebat:

Stie cineva ce medie conteaza daca vreau sa ma mut dupa terminarea primului semestru?! Nu stiu daca conteaza media de la admitere sau media de pe semestru.Va rog sa raspundeti!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in cl. a IX-a atunci conteaza media de admitere, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;"

| anonimanonimt explică (pentru Ioandelasal):

Asa credeam si eu, dar nu sunt sigura inca

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimanonimt):

Cum sa nu fii sigura, ti-am citat prevederea din ordinul ministrului.
Daca nici asa nu crezi atunci cauta pe internet ordinul si il poti citi si tu.

| anonimanonimt explică (pentru Ioandelasal):

Chestia e ca multi zic in alte feluri si nu stiu ce sa mai cred