| Nikolaus a întrebat:

Eu am un auxiliar de matematica de clasa a 8-a cu multe teste. Eu lucrez din el multe teste. Am observat ca mereu simulările sau evaluările naționale sunt complet diferite fata de testele din cartea mea. E o carte de Balauca. Pur si simplu la subiectul al 3-lea e cu totul diferit fata de evaluări. Se spune ca daca vrei sa știi sa faci probleme de geometrie trebuie sa faci probleme. Ei bine eu degeaba știu sa fac niste probleme cu un trapez in care se da "x" o masura si sa afli aria in funcție de "x". Astea sunt apa de ploaie si la simulările pe școală iau 95 de puncte și la examen 70. Deci, întrebarea este de ce testele sunt diferite fata de ce ar trebui sa fie? Ce o sa ma fac daca la examen da niste probleme cu totul diferite fata de ce am lucrat eu? Ma mai pune și profesoara la pregatire sa fac 2 teste săptămânal.

2 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Ia si invata matematica de pe khanacademy. org

| ana234 a răspuns:

Ia-ti un auxiliar special pentru Evaluare Nationala, nu v-a pus profesoara sa cumparati asa ceva? Eu am o care verde de la editura"Legis" in care imi spune exact ce ni se da si are vreo 50 de teste asemanatoare cu ce se da la Evaluare, daca nu mai grele. Scrie exact asta pe ea " Matematica pentru Evaluarea Nationala 2014". Succes!