| MILaurentiu999 a întrebat:

In termodinamica lucrul mecanic, caldura si energia interna cum se definesc? Va rog sa nu-mi da-ti o definitie dupa net, daca puteti sa-mi exmplicati voi cu cuvintele voastre.Lucrez o gramada cu ele la fizica dar nu-mi dau seama in realitate ce sunt, adica la ce ajuta ce efect au etc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Lucrul mecanic este miscarea mecanica produsa de energia caldurii. De exemplu, aburii de la apa incalzita sau exploziile benzinei/motorinei in motorul masinii produc presiune si imping pistoanele, prin care vehicolul se pune in miscare.
Cu cat este mai mare caldura, cu atat energia mecanica este mai mare.
Energia interna este aceea energie care se afla inauntrul materialului si care se transforma in energie mecanica sau alta forma de energie (caldura, lumina, sunet etc.).