| VisătoareaDePeLună a întrebat:

La cultura civica am avut sa scriem o compunere in care sa ne exprimam opinia despre libertate, unde sa apara si responsabilitati ale acesteia. Asadar, voiam sa va spuneti opinia despre compunerea mea. A, sunt in clasa a 8-a. Asta este compunerea: Dupa parerea mea, libertatea inseamna posibilitatea alegerii
actiunilor de catre propria persoana fara ca cineva sa ii afecteze in mare
parte alegerile luate. Chiar daca decizile luate de o anumita persoana pot fi
restrictionate intr-o anumita masura pentru a nu afecta alti oameni, acestea
trebuie sa aiba de la inceput o anumita limita. In plus, trebuie sa potentiam
ideea ca aceasta nu este o privare a libertatii, ci doar o limitare a acesteia
pentru a nu lua dreptul libertatii altor persoane din jur.

. Libertatea nu
trebuie sa afecteze in mod negativ alte persoane din jur. In plus libertatea
vine si cu raspunderi, aceasta fiind deopotriva si un motiv de temere pentru
asumarea acesteia. Raspunderile sunt consecintele asumarii acesteia. Cand acceptam sa ne
angajam la preluarea libertatii, trebuie sa fim pregatiti pentru a trece
obstacolele asumarii acesteia. De asemeana,
odata cu acceptarea raspunderilor, responsabilitatea este un alt lucru
important care trebuie asumat. Responsabilitatea de cetatean este un lucru
insemnat care trebuie savarsit. Cetateanul unui oras trebuie sa participe la
actiunile importante ale orasului in care traieste, sa fie la curent cu acestea
si sa-si exprime opinia intr-un mod civilizat asupra unor sondaje sau intrebari
ale conducerii, astfel ca zona in care traieste, locul unde are dreptul a fi
liber, este intr-o conditie buna. De asemenea, responsabilitatea nu trebuie sa
fie doar fata de conducerea statului. Trebuie sa existe si responsabilitati
intre cetateni, cum ar fi responsabilitatea unei promisiuni sau
responsabilitatea de a nu face rau persoanelor din jur prin libertatea oferita
de catre stat.

Prin respectarea responsabilitatilor avute, statul are si el
sarcina de a accepta ca si acesta are anumite obligati, cum ar fi de a le da cetatenilor
dreptul la libertate. Astfel acesta nu are voie la privarea de libertate a unei
persoane doar daca acel om a incalcat libertatea altor persoane si a le acorda
cetatenilor toate drepturile la libertate avute de catre acestia, adica
libertatea colectiva si cea individuala si de asemenea principalele libertati a
fiecarora dintre acestea.

Prin urmare, libertatea este un drept a fiecarui persoane dintr-un
anumit popor, dar acesta este si o responsabilitate puternica in care trebuie
luate in considerare raspunderile acesteia.

Asadar, dreptul la libertate al unui om trebuie respectat in
mare masura si de conducere dar si de oamenii din aceeasi categorie sociala.

1 răspuns:
| Mjsaka a răspuns:

Dupa parerea mea este ok, dar ti-as sugera sa creezi totusi o introducere. Nu este de ajuns sa spui "dupa parerea mea". A, si inca ceva, incearca sa dai exemple din viata reala sau ti le poti imagina. In rest este foarte bine. Sa ridici mana si sa o citesti! Bafta :*