| WolfShade a întrebat:

Salut, m-am apucat sa invat c++ si am ajuns la capitolul grafuri unde am gasit niste probleme, unele mai usoare dar una dintre ele, dupa parerea mea, destul de grea. Imi poate explica cineva va rog cum se rezolva sau o rezolvare pentru aceasta, multumesc mult!

Pe un munte exista mai multe parcele cu fanete ale satenilor. Unele fanete au acces direct la drumul satesc, altele nu. Intre proprietarii parcelelor vecine exista relatie de prietenie- sau nu.

Daca doi propietari vecini sunt prieteni isi permit unul altuia accesul pe propria parcela. Pentru a transporta fanul, satenii care nu au acces la drumul satesc trebuie sa treaca peste parcelele altor sateni, ca sa ajunga la el. Un proprietar este considerat izolat daca nu are acces direct la drumul satesc si nici nu este in relatie de prietenie cu vreunul din vecinii lui. Se vor folosi doua grafuri: unul pentru a reprezenta relatia de vecinatate a fanetelor iar altul pentru a reprezenta relatia de prietenia intre vecini. Construiti matricele de adiacenta ale celor doua grafuri asociate. Scrieti matricele de adiacenta in fisierele text fanete.txt si prieteni.txt. Scrieti un program care sa citeasca matricele de adiacenta din fisiere si care sa furnizeze urmatoarele informatii:

a)daca exista proprietari izolati sa se afiseze lista proprietarilor vecini cu care trebuie sa se stabileasca relatii de prietenie pentru a ajunge la drumul satesc si sa se identifice vecinii care au acces direct la drumul satesc.

b)care este proprietarul cel mai neprietenos (care are cel mai mare procent de vecini cu care nu este prieten)

c) care sunt satenii cei mai indepartati de drumul satesc ( indicatie. Din lanturile de lungime minima din graful fanetelor gasiti cel mai lung lant)

d) care sunt satenii izolati ( indicatie satenii care nu se gasesc in graful de vecinatate intr-o comp conexa in care se afla si un satean cu iesire la drumul satesc)

1 răspuns:
| raulicafarafrica a răspuns:

Nu citesc toata aia