| Go4tlicker a întrebat:

Salut! Mă numesc Sebastian, sunt în clasa a VII-a și locuiesc în Botoșani. Vreau să devin arhitect, mi-am propus să merg la facultatea de arhitectură din Cluj, dar nu știu la ce liceu ar trebui să merg pentru cea mai bună experiența.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta ti-as recomanda sa mergi la un liceu care face multa, foarte multa matematica si fizica, fiindca arhitectura are nevoie de ele ca sa stii sa calculezi o cladire in spatiu, anumite arcuiri, rezistenta metalelor la torsiuni, la intempreii, a materialelor de cosntructii samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La un profil de mate info pentru ca la arhitectura ai nevoie si de asa ceva.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai liceu de arte in orasul tau? Acolo sigur e sectie pe ahitectura.Dar te avertizez ca nu vei face mare branza pe langa ce inveti la pregatire pentru facultate.Am prieteni care au pasit pe drumul tau si au zis ca mai bine faceau alt liceu.

Răspuns utilizator avertizat
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Poți să mergi la ce liceu dorești. Nu prea contează. După ce termini un liceu și obții diploma de bacalaureat poți să mergi la ce facultate dorești.

| eanadandre a răspuns:

Liceu de arte, nu știu cum se numea dar e ceva de genul, daca nu te duci pe științe sociale sau filologie unde e okay și poți urma arhitectura după dar trebuie sa lucrezi in anii ăștia tu singur la desen sau când peste câțiva ani cand vrei sa dai la facultatea anume sa faci cursuri de arhitectura, exista dar mai gândește-te până atunci, daca asta îți dorești cel mai mult urmează ți visul