| Radu3333 a întrebat:

Ma pus fratele meu sa va pun o intrebare laughing)) la care eu nu l'am putut ajuta ca nu imi aduceam aminte exact cum dar poate il puteti ajuta voi.
Cum se analizeaza: Subiectul, Predicatul verbal si Adverbul (imi puteti da si un model de ANaliza?)

Răspuns Câştigător
| EllyFMS a răspuns:

Andrei merge alene.

Andrei = subiect, exprimat prin substantiv propriu, simplu, genul masculin, nr.singular, cazul N, nearticulat;

merge= verb predicativ, personal, pers. a3-a, nr. singular, mod indicativ, timp prezent, functia sintactica de Predicat Verbal

alene - complement circumstantial de mod, exprimat prin adverb de mod, gradul de comparatie pozitiv

3 răspunsuri:
| mariusxd a răspuns:

Ai maxim 14 ani.nu-mi vine sa cred ca incerci sa bagi stramba asta.laughing)).
nu-i suport pe astia cu temele lor pe TPU. invatati frate de aia va duceti la scoala in pnm

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Saracu de tine mai si razi ca prostu.nu ne intereseaza pe noi de fratele tau zi frate ca tu ai nevoie.

| Radu3333 explică:

Nup nu eu am nevoie ci fratele meu