| AlexMaf28 a întrebat:

Merita sa fac Finante-banci la FEAA Iași?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu știu, tu stii ce vrei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, pentru ca munca pe care o so depui va fi la birou si gandeste-te un pic nu vi murdar acasa nu ridici greutati cum e pe santier s-au in spermarket. La birou colegii se spala vei fi comod, vi si pleci fara ca macar sa transpiri s-au sa te doara maiinile, picioarele, spatele etc.

Crede-ma e mult mai bine poti sa iti gasesti de lucru ca contabil pe la alte firme cu salarii mai mari.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca faci finante-banci nu te va pacali nimeni la ban s-au acte atunci cand cumperi un produs s-au o locuinta, masina, pentru ca tu stii cum sta treaba esti invatat.

| laSoledad a răspuns:

Parti bune:
- inveti "circuitul banilor in natura", cum circula banul, cum e produs, cum e schimbat dintr-o mana-ntr-alta, inveti despre diverse interese ale oamenilor, inveti despre comportamentul lor de comsum si cum se raporteaza ei fata de bani
- o sa inveti despre diferenta dintre nevoi si dorinte si dintre resurse limitate si nevoi nelimitate, astfel incat sa-ti gestionezi mult mai bine fondurile proprii
- o sa inveti despre foarte multe tipuri de credite, ceea ce te va ajuta sa iei decizii mai bune si in plan personal
- o sa inveti despre diverse moduri de economisire si investitii financiare, ceea ce iar te va ajuta si pe plan persoonal
- o sa inveti cum se constituie intreg sistemul financiar national si international - piete monetare, piete valutare, piete de capital - o sa inveti despre diverse tranzactii cu valuta in comertul international, despre investitii la bursa, despre fonduri de pensii
- o sa inveti cum e organizata economia unei tari (macroeconomia) - impozite, taxe, alocarea banilor de catre stat la populatie, datoria bugetara, investitii guvernamentale, fonduri europene, cum e organizat bugetul statului etc
- o sa-nveti economia unei firme de la 0. Cum se gestioneaza o firma din punct de vedere financiar - bugetul firmei, cum se poate finanta o firma, cum poate face o firma investitii, cum dezvolta parteneriate, o sa-nveti sa analizezi performanta financiara a unei firme etc
- o sa inveti contabilitate si legislatie fiscala, ceea ce e foarte important
- o sa inveti o parte a dreptului - dreptul afacerilor - despre cum sa inchei contracte comerciale, cum sa negociezi, cum sa nu-ti iei teapa cu partenerii din comert
- o sa-nveti matematici financiare si in sfarsit o sa gasesti raspunsurile la intrebi provenite din liceu precum "la ce ne ajuta integralele si derivatele?"
- o sa-nveti economie europeana, care e foarte frumoasa si deschizatoare de minti
- daca ai noroc la facultatea ta, o sa deprinzi chiar si abilitati de a vinde, de a negocia, care se cer mult pe piata in prezent
- o sa inveti despre asigurari, ceea te va ajuta si in plan personal pe termen lung (asigurari de viata, medicale etc)
- o sa-nveti cum sa folosesti mai bine suita Microsoft sau chiar sisteme precum SAP in activitatea unei companii, care se cer foarte mult pe piata
- si cel mai mult, vei invata despre sistemul bancar national si international - o sa inveti cam tot incepand de la operatiunile de la casierie, la cele de analiza de credit pana la gestiunea riscului si managemtul unei banci
- o sa-ti dezvolte o perspectiva de ansamblu si mai pragmatica asupra lumii, o sa fii mai precaut si in ceea ce priveste deciziile tale, dar si banii tai

Parti proaste:
- desi iesi un specialist de la finante, doar terminand finantele, nu o sa stapanesti foarte bine contabilitatea. Si nu o sa poti profesa drept contabil expert. Doar terminand specializarea de contabilitate (licenta si master) si urmand si cei 3 ani de la CECCAR, poti profesa drept contabil expert cu diploma. Altfel, nu poti incheia situatiile financiare la o firma si nu-ti poti pune semnatura pe ele, deci nu poti lua un salariu decent.

Dar poti termina licenta si masterul la finante, dupa care sa dai admiterea la CECCAR. Dupa si acei 3 ani, poti deveni astfel contabil expert.

Daca nu te intereseaza prea mult contabilitatea, ramai la finante. De aici, poti intra in sistemul bancar. Partea proasta? Joci dupa cum canta managerul bancii. Si se avanseaza greu in banca, salariile sunt cam mici, dar daca esti bun, nu-ti faci griji, avansezi cu timpul. Esti presat sa le aduci clienti noi in banca, sa vinzi credite ca sa-ti indeplinesti un anumit target lunar, trebuie sa fii foarte riguros in ceea ce faci si sa ai abilitati de a comunica foarte bine cu clientii (care poti fi persoane fizice sau administratori de firme), uneori chiar trebuie sa stii cum sa-l manipulezi pe cel din fata ta, incat sa accepte ceea ce-i vinzi tu. Asta depinde mult de ce principii ai tu si de ce accepti sa faci sau nu. Daca nu-ti place asta, nu te bagi. Daca ti se pare provocator, poti incerca.

Apoi, cu timpul, avansezi de la casierie, la biroul de analiza de credite sau la relatii cu clientii corporate sau pe departamentul de tranzactii valutare sau pe departamentul de analiza de risc. Depinde de capacitatile tale. Dupa 6-7-10 ani, poti deveni chiar managerul acelei agentii. Dar asta vine la pachet cu riscuri finanaciare mari.

Partea proasta? Sistemul bancar trece printr-o digitalizare masiva. Ce inseamna asta? Case reduce din personalul de la agentie. E nevoie de tot mai putini angajati. Putini si buni.

Alte oportunitati, in afara de banca:
- departamentul financiar-contabil al oricarei firme din tara asta
- ANAF (salarii bune, dar tot asa joci dupa cum canta seful si te lovesti de coruptie)
- primarii (analist fiscal, financiar, consilier pe investitii publice)
- analist la Bursa de Valori Bucuresti sau la alte institutii de investitii din Romania (sectorul financiar este unul dintre cele mai profitabile sectoare din Romania)
- societati private straine de consultanta financiara
- in asigurari

In orice caz, atat contabilii cat si finantistii, sunt niste oameni cu studii superioare, sunt oameni inteligenti, priviti ca specialisti in breasla lor de economisti si in societate, in general. Uita-te doar la oamenii care vor sa-si deschida o firma si habar n-au ce acte le trebuie si unde sa le depuna. Habar n-au cum sa plateasca impozitele, de ajung sa primeasca amenzi, habar n-au sa-si gestioneze fondurile prorpii, daramite fondurile firmei. Isi iau tepe la greu din partea bancilor din cauza creditelor si comportamentului deviant de consum. N-au habar ce e aia o asigurare de viata sau cum naiba se formeaza bugetul unui stat. SI de aia suntem unde suntem. Invatand economia, te vei cizela in aceste aspecte, incat sa nu-ti iei tepe chiar tu pe viitor.

Aici, afli ce vei studia. Apasa pe titlul materiei si vei vedea ce vei invata: http://www.feaa.uaic.ro/programe-de-licenta/fb/

Asta e pagina facultatii din Iasi.
http://www.feaa.uaic.ro/programe-de-licenta/