| Ainstain_Andrei_2000 a întrebat:

Salut, recent s-au facut modificari in programa de bac, eu sunt pe profil uman si ma gandeam daca stie cineva exact ce am de citit pentru examenul de bacalaureat, de exemplu enigma otiliei, baltagul. etc. Va multumesc si ofer funda instanta oricui imi poate raspunde

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Ai autorii canonici listati in programa+ autorii pe curent, dar care nu sunt pusi in lista celor canonici precum C. Negruzzi cu pasoptismul sau Pillat cu traditionalismul.
I. Pasoptismul
1. [Dacia literara] -scoasa din programa pentru bac 2021
2. Alexandru Lapusneanul - C. Negruzzi - 1840
II. Epoca marilor clasici
3. [Junimea] - T. Maiorescu -scoasa din programa pentru bac 2021
4. Povestea lui Harap-Alb - I. Creanga - 1877
5. Moara cu noroc - I. Slavici - 1881
6. Luceafarul - M. Eminescu - 1883
7. O scrisoare pierduta - I. C. Caragiale - scrisa 1883, jucata 1884
III. Sf de secol 19
8. Plumb - G. Bacovia - aparuta cu volumul 1916
IV. Perioada interbelica
9. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii - L. Blaga - aparuta cu volumul 1919
10. Ion - L. Rebreanu - 1920
11. Aci sosi pe vremuri - Ion Pillat - 1923
12. Testament - T. Arghezi - aparuta cu volumul 1927
13. Riga Crypto si lapona Enigel - I. Barbu - aparuta 1924, publicata 1930
14. Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - C. Petrescu - 1930
15. Baltagul - M. Sadoveanu - 1930
16. Enigma Otiliei - G. Calinescu - 1938

1 răspuns: