| GragnatoLuca a întrebat:

Stiti cum pot face cristale acasa? Vreau sa fac cu apa si sare. Se poate face cu ata?
As vrea sa imi spuneti si pasii prin care pot face un cristal
PS am 11 ani, nu pot folosi aragazul(in caz ca trebuie clocotita apa )

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-un jumat de borcan cu apa cat mai calda pui atata sare, cat se poate dizolva.
Amesteci in continuu, pana ce nu se mai dizolva, dupa care turni amestecul intr-o tava /farfurie de unica folosinta de plastic si lasi la soare cateva zile (sa nu ploua in ea! ).
Dupa ce se usca, vei avea o multime de cristale de sare.

Daca in farfuria cu apa sarata pui si niste pietricele, atunci va fi si mai spectaculos: pietricelele vor fi acoperite cu cristale de sare!

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Păi... nu știu cum să-ți spun, dar... din nefericire pentru tine... apa trebuie clocotita.

| Rd79 a răspuns:

De ce nu poti folosi aragazul?

| GragnatoLuca explică (pentru Rd79):

Am 11 ani si aragazul nostru e vechi
si parintilor mei le e frica sal foloseasca

| Rd79 a răspuns (pentru GragnatoLuca):

Atunci poti folosi o plita electrica. Parintii tai cum gatesc?