| hannamarinstan4ever a întrebat:

Salut. sunt clasa a 8 a si in ultima vreme nu prea am mai reusit sa ma concentrez pe examen pentru ca parintii mei divorteaza si trec printr-o perioada naspa si ma simt oribil, nu sunt deloc in stare sa invat adica de fiecare data cand incerc sa o fac incep sa plang sau nu reusesc sa inteleg. la inceputul anului eram motivata dar eu sunt o persoana foarte sensibila si ma afecteaza mult ce se intampla in familia mea. de asemenea, in ultima luna am fost foarte bolnava (am astm doar ca s-a agravat pentru ca am luat si o bacterie respiratorie) am fost internata la spital si am lipsit mult de la scoala si stiu ca luni, atunci cand ma intorc, toti profesorii o sa vrea sa ma asculte si sa imi dea teste etc. va rog sfaturi cum sa reusesc sa ma pregatesc pentru examen desi sufar? mai sunt doar 4 luni. (scuzati categoria nu stiam ce sa pun)

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai timp destul.
Părinții tăi sunt oameni maturi, vor rezolva oricum problema lor. Dar examenul, tu trebuie să îl dai.
Pune mâna și învață! Nu te mai lăsa afectată de lucruri pe care nu le poți controla!

| ioana748 a răspuns:

Bună,

4 luni, încă este un timp util.
Știu ca perioada prin care treci este una urata.
Însă viata ta este unica și încet, încet, vei deveni independenta în raport cu părinții tăi.
Asa este legea firii...copiii sa meargă înainte.
Relația lor le aparține.
Tu ii iubești pe ambii și este normal, relația ta cu fiecare dintre ei este de sânge.
Împreună sau separați îți sunt părinți.
Dacă ai condiții sa înveți și ce manca, tu te focusezi pe viata ta. Adică începi și te pregătești.
Încearcă sa ți înțelegi prioritățile.
Eventual poți amana suferinta cauzata de divorțul alor tai pana intri la liceu.
Faci un pact cu suferinta.
O iei în seama peste câteva luni.
Pana atunci tragi un plâns puternic și după aceea îți iei la revedere de la problemele familiale.
Te ridici, ești tu cea care ești, nimic nu ți sta în cale sa intri la liceu.
Îmi pare rău pentru astmul tău, știu ca este nasol.
Multă sănătate îți doresc.
Dormi cu cărțile sub perna...s-ar putea sa ai surpriza sa știi luni ce te or întreba.
Încearcă și tu sa înveți cât poți, ce poți.
Treci tu cu bine peste toate.

| Dragobeta a răspuns:

Ar trebui sa nu te gandesti la problema lor. Tu nu o poti rezolva. Oricum ii vei putea vedea pe amandoi si dupa divort. Nu ai de ce sa suferi pentru asta. Asa ca, acum lasa-i cu problemele lor si tu concentreaza-te pe carte. Succes si multa sanatate!

| Ilovedinero a răspuns:

Degeaba spuneti " treci si invata" ca nu ajuta la nimic.Incearcă sa gasesti un profesor meditator sau sunt doarte multi profesori online care fac lectii pe youtube.Si eu am de invatat mult si ma ajuta mai mult o lectie online in care mi se explica si vad efectiv cum se intampla lucrurile, la fel poti urmari si anumite experimente la chimie sau la fizica.In perioada asta mai bine incearca sa inveti pentru evaluare si sa iei 5-6 la scoala căci media nu conteaza, poti la teste si etc sa te pui bine cu o colega si sa mai tragi cate un ochi.Pentru mine cand sunt stresata pur si simplu las toate si citesc o pagina din biblie.Cumva simt ca ma linisteste si dupa aceea vad ce trebuie sa fac si de unde sa le iau.