| BUFU_7128 a întrebat:

Salut, sunt in a 9 si am o problema, profu ne-a dat niste exercitii si am facut cu el asa ceva, si nici cu celalaltam incercat sa caut pe internet formule sau alte alea si nu am gasit, exercitiile sunt ceva de genu daca a, b, c sunt numere reale pozitive sa se arate ca a+b+c mai mare sau egal cu 4abc (acesta nu este unul din exercitii)daca stiti un site sau daca ma puteti ajuta, lasati'mi un link ceva ce ar putea sa ma ajute

Răspuns Câştigător
| AnonymousMm a răspuns:

Foloseste inegalitatea mediilor si formulele de calcul prescurtat
happy