| ovidiujoker15 a întrebat:

Salut,sunt la profilul stiinte sociale (profil uman) in clasa 9 unde nu prea se pune accent pe mate, fizica, chimie si se pune accent mai mult pe istorie, romana geografie.
Am 3 intrebari:
1.Din ce materii dau bacul? Eu stiam ca romana si istorie obligatoriu si geografie sau una dintre materiile profilului, daca nu vreau sa ma corectati
2.se da bacul doar din materia de clasa 12? Sau si a 11, a 10 si a 9?
3.Ma gandesc dupa terminarea celor 4 ani de liceu, sa dau la facultate de drept, cu ce media se intra? Cam care ar fi cea mai minima medie?
Pot intra si daca am media 8 si ceva la bac? Ca am auzit ca se intra cu peste 9.
Multumesc anticipat celor care imi vor oferi raspuns

Răspuns Câştigător
| SetYourselfFree a răspuns:

Eu am terminat la stiinte sociale asa ca stiu foarte bine cum stau lucrurile.
1.Se da obligatoriu bacul din romana si istorie.a treia proba la alegere.vei putea alege din:logica,economie, sociologie, filosofie, geografie, psihologie.
2.la romana se da bacul din materia celor 4 ani, la istorie se da doar din materia clasei a 12-a.la disciplina opțională se da din materia parcursă vreme de un an(ex.la geografie se da din geografia clasei a 12-a)
3.Aici nu iti pot spune exact cu ce medie se intra, depinde de mai multi factori, cati concurează si ce medii sunt.Insa părerea mea personala e sa nu dai la drept, mai ales daca nu ai niste pile în domeniu.Inflatia de absolvenți e mare, termina vreo 1000 si posturile sunt 10.Si e poate cea mai grea facultate dupa medicina.La IMN au intrat 10 din 600.La barou examenul de promovabilitate a fost de 6, 2%. Acum fa si tu calcul, daca e roz sau cacaniu sa dai la drept!

1 răspuns:
| SingleForOne a răspuns:

1. Romana e materia obligatorie; istoria sau geografia sunt materii obligatorii profilului, la alegere; pe urma alegi dintre logica, psihologie, filosofie si sociologie.
2. Din toate cele 4 clase.
3. Am vazut ca s-a intrat si cu 7 la drept, anul trecut. Au fost unii cu 8-9-10 care n-au intrat, dar au intrat cu 6-7-8. Spun din experienta, pentru ca am aplicat si eu anul trecut la drept la Alexandru I. Cuza din Iasi, si am vazut tabelele... Am avut in jur de 7, 5, si n-am intrat, iar altii cu mai putin de atat au putut sa intre.