| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Am citit pe internet ca elevilor cu media între 7, 50-9, 50 primesc o bursa de studiu lunară de 150 lei.
Dacă eu am avut anul trecut media de 8, 50 primesc ceva anul asta? Deoarece nu mi s-a spus nimic.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca indeplinesti si celelalte conditii de acordare.
Conform Criteriilor generale, de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, aprobate prin O. ME nr. 5870/2021, citez:
"ART.10. (1) Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit mediu net lunar pe membru de familie, pe ultimele 3 luni anterioare cererii, cel mult egal cu salariul minim net pe economie şi care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au obţinut media generală de cel puţin 7, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate/semestru în anul şcolar anterior, cu excepţia clasei a V-a şi a clasei a IX-a;
b)au obţinut media generală de cel puţin 7, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii din clasa a V-a;
c) au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 7, 50, pentru elevii din clasa a IX-a, pentru cei care vor beneficia de bursă de studiu în semestrul I, respectiv au obţinut media de cel puţin 7, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate în semestrul I, pentru cei care vor beneficia de bursă de studiu în semestrul al II-lea.
(2) Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale familiei şi în situaţia şcolară a elevilor.
(3) Pentru obţinerea bursei de studiu, elevii majori sau părinţii/tutorii legal instituiţi/reprezentanţii legali ai elevilor minori depun la comisia de atribuire a burselor din unitatea de învăţământ o cerere însoţită de acte care dovedesc dreptul de acordare a bursei de studiu, în primele 10 zile lucrătoare ale fiecărui semestru.
(4) La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent realizate de membrii familiei, inclusiv alocaţia complementară pentru copii.
  ART.11. Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii din clasa a V-a, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii din celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional."

2 răspunsuri:
| BeaTMaN696 a răspuns:

Depinde de media colegilor tai. Bursa este alocată unui număr de elevi după cea mai mare medie până la cea mai mica (fiind 8.50). Daca să zicem numărul de elevi (din clasele a 10-a din liceu) la care li se va aloca bursă este de 20 (doar un exemplu) și cea mai mare medie e 10 dar al 20-lea elev are sa zicem 8.51 iar tu ai 8.50, el va fi ultimul elev care va primi bursă iar tu nu o vei primi deoarece nu mai sunt locuri disponibile pentru bursă chit că ai 8.50 care e minimul de șansă pentru a primi bursă. Sper că te-am lămurit.

| MiereDeSalcam a răspuns:

Ar fi super, dar posibil să fie limitată la număr de elevi. Ai putea încerca să întrebi și la secretariat pe lângă căutări pe google. Dar ai o medie micuță, așa că nu te entuziasma de pe acum.