| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus cu scurt timp in urma o intrebare cum ca nu stiu ce sa fac la profil real matematica-informatica, si ca as vrea sa imi spuneti daca se dau diferente si de care.
Ei bine, am aflat de la o amica de acolo ca se dau la romana si istorie...bun. Dar din cate am citit pe internet profilul asta, filologie, nu este asa de bine vazut, si cica nu-ti da prea multe deschideri, da asta probabil asa e, dar voi ce credeti? La matematica am 3 3 4 6 5 in teza, profilul mate-info, voi chiar credeti ca iau eu bacu, sau ca nu raman corigent? Plus ca la informatica nu inteleg nimic, vreau raspunsuri detaliate si serioase, sa ma transfer, sau nu?
p.s: sa nu ziceti ceva de stiintele naturii, ca e exact la fel ca la m-i.

1 răspuns:
| AnnaaaMaria a răspuns:

După părerea mea, chiar ar trebui să te transferi. Nu toată lumea e făcută pentru științele exacte. BAC-ul l-ai putea lua cu mai multe eforturi și probabil cu o notă mai micuță, dar de ce să nu iei o notă mai mare la o materie care nu e atât de grea? Toate profilurile îți deschid aceleași orizonturi în funcție de lucrurile pe care te axezi tu. Să-ți dau un exemplu dintre cunoscuți: o fată de la științe sociale. O fată deșteaptă, de altfel, căreia nu-i plăcea deloc matematica și de asta a ales profil uman. Oricine ar spune că dacă vrei la medicină ar trebui să mergi măcar la mate-info unde mai faci chimie, biologie și fizică dacă nu la științe unde te bombardează cu astea. Ei bine, fata s-a pregătit și a intrat la medicină. Dacă vrei ceva de genul se poate oriunde.