| SkyWave a întrebat:

am niste nelamuriri la chimie, la alchene mai precis.
Ele au forma generala CnH2n, de exemplu n=2 >= C2H4, desfasurata fiind CH2=CH2
pentru n=3 >= C3H6, desfasurata fiind CH2=CH-CH3
Mai departe nu mai stiu, este vreo regula? Sau se invata pe derost? Oricum daca puteti sa imi lasati continuare pentru n=4, 5,6 etc...
Si inca ceva la izomeri, nu inteleg ordinea si numarul hidrogenilor, de ex:
1 pentena: CH2=CH-CH2-CH2-CH3
2 pentena: CH3-CH=CH-CH2-CH3
De ce sunt altfel asezati hidrogenii?
Cat mai detaliat va rog, sa pot sa imi scot 3-ul..multumsc, dau funda!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Capetele raman identice, se adauga mereu cate un -CH2- in mijloc. NU se schimba absolut nimic in rest

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 pentena inseamna ca intre primul atom de C si al doilea este o dubla legatura(egalu ala de acolo)
2pentena inseamna ca intre atomul 2 si atomul 3 de C e egalu ala acolo.

Nu trebuie sa le stii pe derost, chiar tu ai scris formula mai sus: CnH2n
Asta inseamna ca la
N=2 este C2 h2x2 (inlocuiesti n-ul cu ce numar iti da)
Pentru n=4 este
C4H8 (8pentru ca 2x4)

Hidrogenii sunt pusi astfel deoarece dupa cum vezi fiecare atom de C are cate un betisor sau 2 dupa el(adica o legatura/o dubla/o tripla)
Daca este legat un singur betisor pui H3 daca sunt legate 2 pui H2 daca sunt 3 pui H, iar daca sunt 4, nu pui nimic. De ce 1-2-3-4? Pentru ca pentru fiecare carbon trebuie sa fie 4 hidrogeni, iar betisoarele alea tin locul hidrogenului.

Nu stiu daca ai inteles ceva, mai usor de atat nu cred ca poate fi.